V USA chtějí Rusko uznat sponzorem terorismu

single-image

Byl zveřejněn obsah zákona o nových sankcích proti Rusku, který byl představen v Kongresu USA. Zejména je v něm uvedeno, že je třeba nalézt majetek Vladimira Putina a uznat Moskvu sponzorem terorismu.

Jak bylo uvedeno, na jedné straně je formulace podobná začátku kampaně, která má vyloučit Rusko ze stálých členů Rady bezpečnosti OSN. Na druhé právě takové bylo odůvodnění pro uložení sankcí vůči Íránu.

Dokument s názvem „Zákon na ochranu americké bezpečnosti před agresí Kremlu 2018″ byl vnesen do senátu Kongresu 3. srpna. Připravili ho senátoři Lindsey Graham, Robert Menendez, Corey Gardner a Benjamin Cardin. Jak píše deník, návrh zákona vypadá jako vnitřně politický a je více pravděpodobné, že se zaměří na amerického prezidenta Donalda Trumpa, který vůči Rusku provádí příliš měkkou politiku.

Text začíná výzvou k americkému vůdci. Zvláště je vyzýván, aby podpořil snahy o zabránění vměšování ruské vlády nebo jiných zahraničních hráčů do činností amerických státních institucí i do demokratických procesů v zemi, odmítl podporu syrského prezidenta Bašára Asada a vyzval k návratu Krymu Ukrajině.
Senátoři také hodlají přinutit Trumpa, aby efektivněji prováděl zákon o odporu nepřátelům Ameriky prostřednictvím sankcí (CAATSA). Navrhuje se aktualizace tzv. Kremelského seznamu amerického ministerstva financí a zahájení hledání prostředků a peněz ruského prezidenta Vladimira Putina.

Jak bylo poznamenáno, návrh zákona také navrhuje přenesení stávajících sankcí proti Moskvě do jediné báze — od CAATSA až po „Magnitský zákon“. Navrhuje se zákaz operací v USA a také zmrazení aktiv sedmi ruských bankovních struktur, které jsou již pod sankcemi. Senátoři také chtějí vytvořit národní středisko pro boj s ruskou hrozbou a sankční úřad v Bílém domě, který bude koordinovat činy Washingtonu ohledně protiruských sankcí s evropskými zeměmi.

Zvláštní kapitola je věnována nešíření chemických zbraní. Tady se připomíná otrava bývalého důstojníka GRU Sergeje Skripala a jeho dcery Julie, ve které Londýn a řada západních zemí obvinily Rusko. Moskva to odmítá.

Dokument také popisuje mechanismus, jehož cílem je zabránění tomu, aby jakýkoliv americký zástupce vyvedl USA z NATO.

Zdroj: 1

loading...