USA posílají útočné drony do Rumunska

single-image

Na letecké základně v rumunském městě Câmpia Turzii jsou rozmístěny průzkumné útočné bezpilotní prostředky amerického letectva M-9 Reaper a nachází se zde asi 90 vojáků. Informovalo o tom velení amerického letectva v Evropě a Africe. (Foto: Flickr)

„Americké letectvo nasadilo letouny M-9 Reaper a asi 90 příslušníků letectva na 71. letecké základně v rumunském městě Câmpia Turzii, a to s cílem provést sběr informací, pozorování a realizovat průzkum na podporu operace NATO,“ píše se ve zprávě, která byla zveřejněna na webových stránkách velení.

Drony, stejně jako vojenský personál, se zde mají nacházet po „dlouhou“ dobu, ale není upřesněno, na jak dlouho.

Podle generála Jeffreyho Harrigiana, velitele amerického letectva v Evropě a Africe, nasazení dronů v této strategické lokalitě „uklidňuje spojence a partnery“, ale také „dává protivníkům jasně najevo“, že může přijít „reakce na jakoukoli vznikající hrozbu“.

Armáda uvedla, že rozmístění bezpilotních letounů a vojenského personálu se uskutečnilo po dohodě s rumunskými úřady. Uvedla také, že USA „přispívají k bezpečnosti a stabilitě v Evropě“ a že rozmístění je zaměřeno na posílení vztahů mezi spojenci NATO „a dalšími evropskými partnery“.

Zmiňme, že MQ-9 Reaper vyrábí americká společnost General Atomics. Tento dron je vybaven turbovrtulovým motorem a jeho rychlost činí více než 400 kilometrů za hodinu. Maximální doba letu je 24 hodin.

Zdroj: 1

loading...