USA ponechaly na Blízkém Východě svoji letadlovou loď kvůli „vyhrůžkám“ Íránu

single-image

USA ponechaly po „vyhrůžkách“ ze strany Íránu na Blízkém Východě letadlovou loď Nimitz, která odtud měla být stažena, sdělil úřadující ministr obrany Chris Miller. (Foto: Flickr)

„Kvůli nedávným vyhrůžkám, které vyslovili íránští lídři vůči prezidentovi (USA) Donaldu Trumpovi a dalším úředním osobám USA, jsem přikázal, aby Nimitz upustil od obvyklého přesunu (z regionu). Nimitz zůstane na postu v zóně operací Ústředního velení OS USA,“ praví se v Millerově písemném prohlášení.

Neupřesnil, o jaké konkrétně vyhrůžky jde.

Millerovo prohlášení zaznělo na pozadí dalšího prudkého vyhrocení vztahů mezi USA a Íránem a spekulací v médiích o tom, že odcházející administrativa Donalda Trumpa může zaútočit na Írán před inaugurací nového prezidenta 20. ledna.

Americká média předtím sdělila, že Nimitz je jediná letadlová loď, která se dnes nachází na Blízkém Východě, a že bylo rozhodnuto o tom, že bude přesunuta na jiné místo.

Írán obvinil koncem prosince 48 lidí z účasti na smrti generála Íránských revolučních gard Kásima Sulejmáního, ke které došlo během operace podniknuté USA.

Kuvajtský list Al-Qabas tvrdil s odkazem na íránské zdroje, že Íránské revoluční gardy přesunuly do Iráku rakety kratšího doletu a drony, které mohou být údajně použity k útokům po odchodu prezidenta USA Donalda Trumpa a nástupu na jeho místo Joea Bidena.

USA provedly v Bagdádu 3. ledna 2020 operaci s cílem likvidace Sulejmáního. Írán na to reagoval raketovým ostřelováním irácké základny, kde byli rozmístěni američtí vojáci. Původně Trump a vedení Pentagonu sdělili, že při ostřelování nebyl nikdo zraněn. Pak ale byli vojáci nuceni přiznat, že zranění byli, přičemž se jejich počet stále zvyšoval.

Zdroj: 1

loading...