Ukrajina: Buď přijmete náš „mírový plán“ nebo zaútočíme!

single-image

Jak jsou přípravy Ukrajiny na ofenzívu proti Donbasu stále zřetelnější, tak Kyjev se nyní snaží ospravedlnit své do očí bijící a zásadní porušení Minských dohod a představuje jej jako nezbytnou reakci v případě jeho odmítnutí. (Foto: Flickr)

Prvním, kdo vytáhl ukrajinský „mírový plán“ pro Donbas z klobouku, byl Andrej Jermak, šéf štábu ukrajinského prezidenta Vladimira Zelenského.

Jermak během online diskuse o konfliktu na Donbasu skutečně řekl, že Ukrajina dokončila plán mírového urovnání konfliktu na Donbasu, který navrhla Francie a Německo, a čeká na jeho schválení Ruskem, až na to, že opět ne s Moskvou, ale Kyjev musí vyjednávat s DPR a RPL…

„Dnes je na stole konkrétní plán mírového urovnání navržený Německem a Francií, dokončený Ukrajinou, který podle našeho názoru odpovídá duchu Minských dohod a odpovídá standardům mezinárodního práva … “ řekl Jermak.

Podle něj se jedná o „velmi silné opatření navržené Německem a Francií.“  Během videokonference v normandském formátu vyjádřil naději, že se plán stane „ předmětem silné diskuse za týden nebo dva  “.

Prvním problémem je, že ukrajinské hodnocení toho, co odpovídá nebo neodpovídá Minským dohodám, je obvykle velmi vzdálené realitě. Kyjev připomíná, že jeho plán, který porušuje minské dohody ze 75%, je s nimi v souladu! A jelikož obsah plánu nebyl sdělen, je nemožné ověřit Jermakovo prohlášení.

V tom spočívá druhý a největší problém: nikdo si neuvědomuje, že tento „mírový plán“ pro Donbas navrhovaný Ukrajinou nikdo neviděl, natož aby byl plán nabízen Francií nebo Německem!

„Pokud budou v normandském formátu nalezeny nové dohodnuté možnosti, měla by být tato doporučení zaslána kontaktní skupině za účelem dosažení konečných dohod mezi stranami konfliktu – Donbasem a Kyjevem. Zatím bohužel neexistují žádné dohodnuté projekty ani uzavřené dohody , “ uvedl zástupce RPL.

Až na to, že Peskov oznámil, že si není vědom žádného „mírového plánu“ pro Donbas z Ukrajiny, pravděpodobnost, že bude dosaženo dohody na úrovni politických poradců formátu Normandie, se blíží nule. Pokud by takové dohody bylo dosaženo, Rusko by o tom vědělo!

Nemluvě o Francii a Německu, které měly veřejně oznámit vypracování takového plánu. Ani na této straně však nic není, jak zdůraznil Vladimír Jarikhine, zástupce vedoucího Ústavu zemí SNS.

„Neslyšel jsem o žádném plánu navrženém Německem a Francií. Tento plán veřejně neoznámili. Zelenskij jasně vede domácí politickou kampaň,  ale zároveň přivádí do rozpaků vůdce jiných zemí, kteří si nejsou vědomi tohoto plánu. Jinými slovy, toto je nová epizoda „Služebníka lidu“, nikoli skutečná politika. Je to jeho fantazie,  “ řekl Jarikhine.

Pokud se Jarikhin obává pokusu vnutit Rusku plán, je to proto, že slova ukrajinských úředníků jsou spíše ultimátem než nabídkou pro jednání.

Zdroj: 1

loading...