Turecko přesunuje své ozbrojené síly k syrskému Idlibu a vyzbrojuje teroristy

single-image

Ankara aktivně přesunuje do deeskalační zóny v syrském Idlibu vojáky, zbraně, vojenskou techniku a vyzbrojuje teroristy, uvedl vojensko-diplomatický zdroj. (FOTO: FLICKR)

„Nehledě na prohlášení o snaze řešit konfliktní situaci v Idlibu diplomatickou cestou, Ankara aktivně přesunuje vojáky, zbraně a vojenskou techniku do deeskalační zóny,“ uvádí se ve zprávě.

Zdroj také uvedl, že Turecko předává bojovníkům skupiny Fronta an-Nusrá* vojenskou techniku a dodává jim uniformy turecké armády.

Uvádí se, že nyní se v deeskalační zóně Idlib nachází více než 70 tanků, asi 200 obrněných bojových vozidel a 80 polních děl.

„Současně je značná část vojenské techniky tureckých ozbrojených sil krátce po překročení turecko-syrské hranice předána bojovníkům teroristické skupiny Fronta an-Nusrá* (Hayat Tahrir al-Sham*),“ uvádí zdroj.

Navíc podle zdroje padly do rukou teroristů americké přenosné systémy protivzdušné obrany (MANPADS), které sloužily tureckým ozbrojeným silám. 

„Americké MANPADSy, které byly ve výzbroji tureckých ozbrojených sil a které militanti předtím neměli, se díky tureckým dodávkám dostaly do rukou teroristů. A nikdo neví, kde se objeví v budoucnu, to teď v Ankaře a tím spíše ve Washingtonu nikdo neví,“ dodává zdroj.

Turecko také zásobuje uniformami své armády bojovníky skupiny Hayat Tahrir al-Sham* a další útvary, které pod rouškou turecké armády útočí na syrská vládní vojska, uvádí vojensko-diplomatický zdroj.

„Obzvláště znepokojivé jsou případy, kdy Ankara dodala militantům v deeskalační zóně Idlibu uniformy ozbrojených sil Turecka. V budoucnu se pod rouškou tureckých vojáků budou účastnit bojů proti vládním vojskům bojovníci Hayat Tahrir al-Sham* a dalších teroristických skupin,“ uvádí se ve zprávě.

Zdroj: 1

loading...