The National Interest označil novou ruskou zbraň za zabijáka západních tanků

single-image

Ruský perspektivní protitankový komplex Hermes se může stát „zabijákem“ západních tanků. Tento názor vyslovil v článku pro časopis The National Interest americký publicista Peter Suciu.

Dalekonosný raketový komplex řízené zbraně Hermes vyvinutý Konstrukční kanceláří výroby přístrojů byl předveden na fóru Armáda 2020.

Autor upozorňuje na to, že komplex je vybaven hypersonickými raketami velkého doletu schopnými zničit západní tank se skoro stoprocentní jistotou.  Nová munice může letět rychlostí přes 4 Ma. Podle názoru publicisty zaujme tato zbraň zvláštní místo mezi vysoce přesnou municí a protiletadlovými komplexy.

Hermes má kompaktní bojový modul s odpalovacími zařízeními na šest raket a je určen pro salvovou střelbu na šest cílů současně. Bojová hlavice každé rakety je tříštivo-trhavá a obsahuje dvacet kilogramů trotylu. Hermes má dostřel až 100 kilometrů.

Hermes se může používat proti obrněné technice nepřítele, velitelským nebo štábním vozům, spojovacím uzlům a skladištím. Bojový modul se dá namontovat na jakýkoli podvozek, včetně obrněných vozidel. Pozorovatel se domnívá, že to dá pravděpodobně přednost již existujícím platformám. Komplex vybavený autonomním systémem „fire-and-forget“ může také střílet na cíle za navádění z bezpilotního letounu a mořských platforem.

Do složení Hermesu patří několik bezpilotních výzvědných a naváděcích letounů, které zajišťují detekci cílů a jejich označování.

Publicista v závěru píše, že se tento komplex může stát průlomem v oblasti protitankových zbraní. Na pozadí Hermesu vypadá americký Javelin nesporně zastaralým.

Zdroj: 1

loading...