Švédi si do rukou implantují mikročipy. Stovky tisíc zaměstnanců ve Spojeném království čeká sci-fi scénář už zanedlouho

single-image

Scénář jako z vědeckofantastického filmu se začíná naplňovat.

Kdysi nás strašili, že jednoho dne přijde čas, kdy světové vlády začnou své obyvatele ovládat a kontrolovat pomocí čipů implantovaných pod kůži. Proroctví se obávala toho, že v nás čipy zůstanou navždy, protože by případné násilné odstranění zpod kůže upozornilo vládní složky a člověk by byl potrestán.

Momentálně se technologie pohnuly dopředu natolik, že by vlády mohly implantování čipů klidně zrealizovat, avšak lidé se začali označovat zcela dobrovolně. Snad největší trend dnes existuje ve Švédsku.

Za čipem se neskrývá žádná revoluční technologie, kterou nám dodnes zatajovali. Čip pracuje na stejném principu NFC technologie jako dnešní bezkontaktní platební karty, a tak si Švédové uvědomili, že ze smartphonu či peněženky dokáží nástroj pro ověřování identity, platby a pohodlný přístup do práce nebo fitka přemístit přímo pod kůži. Za čipy stojí společnost BioHax International.

Maličká zařízení pracují v pasivním módu, takže čtečky dokáží identifikovat údaje, které jsou na nich zapsány, zatímco čipy samotné nedokážou aktivně číst údaje z okolního světa. Neměly by proto představovat výrazné bezpečnostní riziko, avšak čím více informací o člověku na jednom čipu, tím větší nebezpečí, že by čip mohl být zneužit.




Ve Švédsku se podle současných statistik nechaly očipovat již více než 4 tisíce lidí, přičemž hrstka velkých korporací nabízí čipy pro zaměstnance zcela zdarma. Čip při pohledu na ruku není vidět, nijak nenarušuje běžný život a nahmatat ho můžeš po přitlačení. Nejčastěji si ho lidé vkládají pod kůži mezi palcem a ukazováčkem, samotná implantace probíhá pomocí stříkačky.

Fenomén čipování přitom nezůstává jen ve Švédsku. Zmíněná společnost BioHax International v nedávném článku pro Daily Telegraph prohlásila, že momentálně jedná s několika britskými firmami, které zvažují, že začnou lidem zařízení nabízet. Odstranily by se tak přístupové karty, ověřování identity by bylo zjednodušené a platit by se s čipem dalo i v jídelně.

Jak uvedl zakladatel firmy BioHax Jowan Osterlund, zavedení čipů mají v plánu firmy zaměstnávající stovky tisíc pracovníků. Jeden čip stojí přibližně 4 500 Kč, a u velkých korporací by mohl ušetřit dost peněz na to, aby ho jejich zaměstnavatelé začali nabízet.

Zdroj 1, 2




loading...