Stoltenberg: Jsem připraven setkat se s Putinem

single-image

Vztahy mezi Ruskem a NATO se v posledních letech ochladily, ale nyní generální tajemník NATO, povzbuzený Donaldem Trumpem, je připraven na setkání s ruským prezidentem. (FOTO: Russian Government)

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg je připraven na osobní rozhovor s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

„Pokud bude dohodnut správný formát, setkal bych se s prezidentem Putinem,“ uvedl Stoltenberg v rozhovoru pro německou tiskovou agenturu v Bruselu a dodává, „zejména v časech, kdy se vyskytnou potíže, je důležité sednout si spolu ke stolu.“

Stoltenbergovo prohlášení je považováno za důležité, protože vztahy mezi NATO a Moskvou jsou od roku 2014 zcela ochlazovány a celá léta se neuskutečňují žádné schůzky na nejvyšší úrovni. Rusko je obviňováno z připojení černomořského poloostrova Krymu a podpory proruských separatistů na východní Ukrajině. Rusko naopak kritizuje expanzi NATO na východ a rozhodnutí rozmístit spojenecké síly v bývalých sovětských republikách.

V průběhu napětí mezi Ruskem a aliancí, NATO prakticky zmrazilo spolupráci. Na politické úrovni se Rada NATO-Rusko sešla  až v roce 2016. Jednání jsou však nepravidelná a jsou  pouze na úrovni velvyslanců.

Ochota Stoltenberga hovořit s Putinem přichází krátce po veřejném povzbuzení amerického prezidenta Donalda Trumpa. Začátkem prosince na summitu NATO v Londýně řekl, že si nemyslí, že by Stoltenberg neměl mluvit s Ruskem. Podle jeho názoru je možné mít „velmi dobrý vztah s Ruskem“, zdůraznil Trump. NATO by mělo vždy jednat s Ruskem.

Německo a Francie již dlouho zastávaly podobné názory. Spolková vláda byla jednou z hnacích sil oživení Rady NATO-Rusko v roce 2016.

Země střední a východní Evropy vidí vývoj kriticky. Varují, že dokud se ukrajinský konflikt nevyřeší, nemělo by dojít k návratu k „běžnému vztahu“.

Stoltenberg to nevidí jinak, ale zdůrazňuje význam dialogu. „Rusko je náš největší soused a tak to zůstane,“ řekl v rozhovoru pro dpa, „i když se vztahy nezlepšují, musíte být schopni zvládnout obtížný vztah.“

Jens Stoltenberg neřekl, jak by mohl vypadat vhodný formát pro setkání s Putinem. Stoltenberg se potkal s Putinem několikrát během svého působení  ve funkci  předsedy norské vlády. Od doby, kdy se stal generálním tajemníkem NATO, nedošlo k žádným formálním schůzkám. Probíhají pouze rozhovory s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem.

Zdroj: 1,  t-online.de

loading...