Stínová operace? Česko prý vyhovělo americké CIA s urgentní žádostí o odvedení mediální pozornosti od Minsku

single-image

Redakce Aeronetu ve spolupráci s ruskými novináři dostala dnes k dispozici nejčerstvější materiály o vývoji vyšetřování běloruské KGB, která vede výslechy a vyšetřování dvou amerických agentů CIA, kteří byli zadrženi v Moskvě poté, co se pokusili s běloruskými generály naplánovat provedení vojenského převratu v Minsku podle modelu státního převratu v Egyptě v roce 1981, kdy egyptská armáda během vojenské přehlídky zastřelila prezidenta Anwara Sadata. (Foto: Rumble)

Nyní se měl tento model puče zopakovat právě v Minsku, a to 9. května při oslavách Dne Vítězství. Juras Zjankovič a Alexander Feduta se sešli v jedné moskevské gastinici s několika generály běloruské armády, kteří byli v Moskvě na pracovní návštěvě v rámci vojenské spolupráce mezi ruskou a běloruskou armádou.

Až dosud se mělo za to, že generálové byli na soukromé dovolené v Moskvě, ale není to tak. Jeden z generálů však podle informací ruských novinářů změnil před několika měsíci názor, když se v internetové komunikaci s oběma agenty dozvěděl, že cílem převratu v Bělorusku má být násilí a vraždění na čele s fyzickou likvidací Alexandera Lukašenka spolu s celou rodinou [1]. Proto o celé věci informoval nejprve běloruskou KGB a ta ve spolupráci s FSB připravila v Moskvě vše potřebné, skryté kamery, nahrávací zařízení a další prvky v místnosti gastinice. Záznam schůzky a video s českým překladem jsme uveřejnili včera zde.

Operace Silence měla za cíl odstartovat vojenský puč v Bělorusku s úkolem zavraždit Lukašenka s celou jeho rodinou, jako v Rumunsku v roce 1989 při zavraždění Ceausesca a jeho ženy

Dnes jsme se však dostali k čerstvým a podrobným informacím, které budou českou veřejnost maximálně zajímat. Podle ruských novinářů již běloruská KGB od zadržených agentů zjistila první informace zásadního charakteru. Celá operace měla anglický krycí název “Operation Silence” (Operace Ticho) [2] a její spuštění podle všech informací odsouhlasil přímo Bílý dům! Nejedná se tedy o soukromou akci CIA z Langley, ale šlo o posvěcenou operaci Bílého domu. Vladimir Putin minulý týden 13. dubna telefonicky hovořil s americkým prezidentem Joem Bidenem a naprosto otevřeně se amerického prezidenta zeptal, jestli dal povel a příkaz k fyzické likvidaci Alexandera Lukašenka a jeho rodiny podle vzoru prezidenta Ceausesca a jeho ženy v prosinci 1989 v Rumunsku.

Vladimir Putin se odkazoval na informace vytěžené běloruskou KGB během výslechů Feduty a Zjankoviče, kteří byli v Moskvě zadržení podle všeho již 11. dubna. A prezident Joe Biden prý na dotaz zareagoval koktáním, přeskakováním hlasu a nakonec na dotaz neodpověděl. Vladimir Putin o několik dní později volal Lukašenkovi do Minsku, aby mu sdělil, jak na dotaz reagoval Joe Biden. Lukašenko potom o celé věci řekl [3] novinářům a informovala o tom běloruská agentura BelTA.

MINSK 19. dubna (BelTA) – Běloruský prezident Alexander Lukašenko odhalil podrobnosti o přípravách na jeho vraždu a jeho synů, které organizovaly zahraniční tajné služby.

Novináři požádali prezidenta, aby se vyjádřil k možné účasti cizích států na operaci v Bělorusku a zadržování některých osob v Moskvě.

Proč jsem o tom mlčel? Protože je to o mně a mých dětech. Opakovaně jsem říkal, že západ bude i nadále destabilizovat situaci v Bělorusku; nenechají nás o samotě. Stále toho moc nevíme. Dnes víme víc, přesto ne všechno. Ale očekával jsem takový vývoj, “ řekla hlava státu.

Alexander Lukašenko poznamenal, že pokusy uspořádat nejprve vzpouru a poté „plíživý puč“ selhaly. „Co jiného mohou teď dělat? Opakovaně říkali, že všechno v Bělorusku závisí na Lukašenkovi, a že je třeba ho odstranit. Mým úkolem je zajistit, aby jejich pokusy selhaly, i když se jim podaří mě z této funkce odstranit. To je hlavní úkol. Učinil jsem rozhodnutí, nyní ho formalizujeme a brzy oznámíme. Bude to jedno z nejdůležitějších rozhodnutí mého předsednictví. Bude to velmi vážné. Takže, i když nebudu prezidentem, potřebuji se ujistit, že se jim nepovede rozvrátit národ. Rozhodl jsem se to tak udělat. Teď to musím jen formalizovat. S největší pravděpodobností to bude prezidentský výnos, “uvedl běloruský vůdce.

Druhá věc je naprosto nepřijatelná. Mlčel jsem, protože to bylo o mně, o mé rodině, mých dětech. Nechtěl jsem o tom mluvit. Ale oni se rozhodli zaplést do toho moje děti. Plán byl zajmout jednoho mého syna, pak dalšího, pokud by měli štěstí a povedlo by se, tak je chtěli držet ve sklepě. Mimochodem, připravili sklep v Gomelské oblasti. Už jsme zadrželi skupinu, ukázali, co a jak plánují, “řekla hlava státu. “Pak jsme zjistili zapojení zjevně zahraničních zpravodajských služeb, pravděpodobně Ústřední zpravodajské služby CIA, nebo FBI. Nevím, která z amerických služeb zde pracovala. Dozvěděli jsme se o jejich plánech přijet sem do Minsku a zorganizovat atentát na prezidenta a jeho děti. “

Alexander Lukašenko uvedl, že Rusko a další státy byly informovány o vývoji, že „odveta bude hrozivá, pokud pučisté uspějí.“

Pokud jde o zveřejnění spiknutí proti prezidentovi a jeho rodině, dal Alexandr Lukašenko KGB pokyn, aby příslušné informace sdílela s médii.

Hlava státu také sdělila některé podrobnosti novinářům: „Byli zadrženi v Moskvě. Báli se jet přímo do Minsku. USA vyslaly své dělníky. Jeho příjmení je Zjankovič. Báli se sem přijít poté, co jsme zadrželi několik skupin, které sem už přinesly zbraně. Jeli do Moskvy. Kdo jiný tam byl? Běloruský státní příslušník [Alexander] Feduta a také [Grigory] Kostusev, který se podílel v menší míře. Nebyl zadržen v Moskvě, ale tady v Minsku spolu s dalšími. Proto již můžeme zveřejnit některé informace.”

Podle Aleksandra Lukašenka byla zaslána žádost vedení Ruska přímo o pomoc FSB při zadržování těchto osob v Moskvě. “Zeptal jsem se ruského prezidenta a [předseda KGB Ivan] Tertel se zeptal jeho protějšku, šéfa FSB Alexandra Bortnikova. Nechali jsme je tam zatknout. Vyslali jsme tam náš tým s 11 až 12 lidmi, “ řekl prezident.

Alexander Lukašenko varoval všechny nepřátele: „Bože, ať neublíží mým dětem, které s tím nemají vůbec nic společného! Nejen mojim, ale ani vašim! Víte, byl jsem trpělivý, stále jsem čekal, nakreslil jsem si pro sebe červené nepřekročitelné čáry, ale překreslil jsem je. Teď na ně půjdeme tvrdě. Budou litovat každé věci, kterou plánovali.”

“Zajímalo by mě, proč se Američané takhle chovají”. Koneckonců nikdo kromě vrcholného politického vedení nemůže povolit odvolání prezidenta. Pouze oni, ne tajné služby. Řeknu to jinak. Jsem Putinovi vděčný. Když mluvil s [prezidentem USA Josephem] Bidenem, položil mu tuto otázku, proč se takto chovají a chtějí zabíjet prezidenty i s rodinami. Putin neslyšel od Bidena nic jiného než nějaké zamumlání v reakci! Potom mi volal Vladimir Vladimirovič a řekl mi o tom, když jsem se vrátil z Ázerbajdžánu, “řekl běloruský vůdce.

Hlava státu se za svou emocionální reakci omluvila a dodala: „To zašlo příliš daleko. To už nebude tolerováno.

Co je však důležité, to jsou nové informace ruských novinářů, které pochází přímo od běloruské KGB a jsou zdrojovány přímo od vyšetřovatelů. Juras Zjankovič totiž začal spolupracovat a odhaluje celou síť spolupracovníků na Ukrajině, v Polsku a teď se podržte, ať to s vámi nepraští… v Praze! Ano, podle informací ruských novinářů totiž Zjankovič po příletu z USA do Frankfurtu nad Mohanem počátkem tohoto měsíce neodcestoval letecky do Varšavy, ale odcestoval do Prahy, kde se zdržel 2 dny. Potom pokračoval do Varšavy.

Podle těchto informací se měl sejít v Praze a poté ve Varšavě hned s několika představiteli české a polské politické scény, ale jména zatím ruští novináři nemají, protože KGB je zatím nechce pustit, protože se budou asi snažit rozkrýt celou síť, kdo všechno stál za pokusem vojenského převratu v Minsku a plánem na vyvraždění Lukašenkovy rodiny. Naše redakce má slíbeno, že jakmile budou informace uvolněny, dostaneme je jako první v ČR. Jaká to budou jména, to podle všeho potom vysvětluje dost možná ten jekot a hysterii, která v ČR vypukla minulou sobotu večer.

Česká vláda v sobotu večer zachraňovala pro CIA dopady a důsledky zpackané Operace Silence v Moskvě za cenu likvidace vlastní diplomatické národní integrity

Premiér ČR Andrej Babiš v sobotu večer roztřeseným hlasem oznámil [4] národu, že se mu dostalo informací od ministra vnitra Jana Hamáčka, že existuje vysoké podezření, že za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích, tedy jednoho výbuchu ze dvou, stojí dva údajní ruští agenti známí z kauzy Sergeje Skripala. Tiskovka Babiše a Hamáčka v sobotu večer byla svolána naprosto narychlo a v nezvyklém čase pozdě večer a mnoho novinářů se nad tím pozastavilo, že když vyšetřování výbuchů ve Vrběticích trvalo 7 let, proč nemohla tiskovka počkat na druhý den ráno v neděli v nějakém normálním čase, případně až v pondělí?

Proč úřad vlády rozeslal pohotovostní esemesky všem novinářům, že se mají urychleně dostavit na vládu? Co bylo tak důležité a hořelo to tak moc, že to nesneslo odkladu? Informace o kauze, která se vyšetřuje už 7 let? To jako vážně? Také vám to neleze do hlavy jako nám? Proč ta tiskovka musela být tak narychlo? Díky ruským novinářům na to teď už zřejmě známe odpověď.

Běloruská KGB podle ruských novinářů zachytila komunikaci mezi monitorovaným telefonem jednoho z již delší dobu sledovaných assetů CIA v Praze, který je na pozici pracovníka amerického zastupitelství v Praze a telefonoval v sobotu v odpoledních hodinách několika lidem z okolí vlády ČR a následně i několika kontaktům na vnitru a rovněž několika soukromým osobám přes mobilní aplikaci Viber.

Tento asset podle informací požádal českou stranu o urychlenou pomoc, neboť západní agentury se právě dozvěděly, že Bělorusko hodlá odvysílat reportáž o zadržení dvou agentů CIA v Moskvě, kteří chystali vojenský puč a vraždu Lukašenka s rodinou v rámci Operace Silence, takže je potřeba minimalizovat škody a za každou cenu přehlušit mediální prostor jinou kauzou. Jedinou cestou na zahlazení stop je mohutné zavrtění psem, odvedení pozornosti skandálem ještě větším, než je zatčení dvou agentů CIA v Moskvě a jejich usvědčení živou nahrávkou.

Podle ruských novinářů Langley posunulo české BIS zpackané “doctored materials” s fatální logickou nesrovnalostí, výbuch nebyl ve Vrběticích jeden, ale dva, proto celý narativ zpravodajské hry nedává smysl a lidé se tomu smějí

Praha podle informací s pomocí souhlasila a rozhodla se ad-hoc obvinit Ruskou federaci z výbuchu skladu v roce 2014 a nebyl čas vypracovat kvalitní příběh, takže se vzaly fotografie dvou známých údajných agentů a upletla se narychlo legenda, která má tolik děr, že je člověku až stydno. Jenže, neměli čas. Dezinfo materiály podle všeho dodalo Langley. Americká CIA si ale podle všeho neudělala domácí úkoly. Američané totiž přehlédli, že ve Vrběticích v roce 2014 došlo ke dvěma výbuchům, nikoliv k jednomu, čímž celá zpravodajská hra ztrácí věrohodnost.

Nikdo totiž neuvěří tomu, že ruští agenti útočili dvakrát po sobě, ani neuvěří, že útočili jen poprvé, ale podruhé to vybuchlo samo, anebo obráceně, že poprvé to vybuchlo samo a teprve o dva měsíce později to podruhé odpálili ruští agenti. Tahle přehlédnutá drobnost usvědčuje českou BIS z naprosto monstrózní a neuvěřitelné lži, manipulace a nepovedené zpravodajské hry. Nikdo neuvěří, že nějaká tajná služba bude na jedno a totéž místo, dvakrát po sobě, s odstupem 2 měsíců, posílat ty samé operativce, aby dvakrát po sobě vyhodili do vzduchu ty samé sklady. To je opravdu v ČR někdo tak tupý, že tomu věří?

Reportáž o chystaném puči v Minsku jako první přinesla běloruská televize ONT TV [5], která ji odvysílala večer v sobotu 17. dubna 2021. Ihned po odvysílání reportáže začala podle běloruské KGB čilá komunikace na sledovaných telefonních číslech mezi americkým velvyslanectvím v Praze, Úřadem vlády, Ministerstvem vnitra a BIS. Úřad vlády 25 minut po reportáži začal rozesílat českým novinářům urgentní esemesky a emaily s pozvánkami na mimořádnou tiskovku na vládě okolo 21. hodiny večer. Materiál z Langley nesmí být uveřejněn, protože Američané v něm udělali kardinální chybu, nesmysl, právě kvůli tomu, že si mysleli, že ve Vrběticích došlo jen k jednomu výbuchu.

KGB z obou pučistů vytáhne naprosto všechna jména a v Langley i v Praze je teď panika, co všechno Feduta se Zjankovičem vyklopí

Posunuté materiály ze CIA tak nelze použít před veřejností. Až dosud se mělo za to, že česká vláda je jen mopslíkem a vazalem USA ve snaze vyhovět americkým partnerům, ale informace vyšetřovatelů běloruské KGB získané od obou vyslýchaných pučistů odhalují, že v přípravě vojenského převratu v Bělorusku mohou být zapojeny i české tajné služby, případně politici. A to potom by dávalo smysl ta hysterie, síla a razance těch útoků ČR na Rusko s cílem vyvolat agresi, ale především odvést pozornost jinam. Doba 7 let je příliš dlouhá na to, aby vláda tak freneticky najednou svolávala tiskovku na noc během soboty.

Podle ruských novinářů se hrálo doslova o minuty, než západní média zareagují na reportáž běloruské ONT TV. Znáte to staré české přísloví, že potrefená husa nejvíc kejhá? Ano, zadržení dvou agentů CIA v Moskvě, kteří plánovali provést puč v rámci Operace Ticho, vyvolalo strach nejen v Langley v CIA, ale i všech, kteří byli se Zjankovičem a Fedutou jakkoliv propojeni v EU. A ti teď mají takový strach z odvety běloruské KGB, že by mohli půlkami stříhat desítku drát. O jakou mohlo jít pomoc z ČR? O morální nebo politickou pomoc? Finanční? Anebo šlo o pomoc materiální, např. dodávky munice, zbraní z českých a zatím nevybuchlých muničních skladů, anebo dodávky koláčků?

Samozřejmě ne přímou trasou z Prahy, ale přes Ukrajinu lze do Běloruska přes zelenou hranici propašovat úplně všechno. To všechno se časem dozvíme. Je to jen otázka času, než to vyplave na povrch, kdo všechno za oběma pučisty stál, kdo je financoval, kdo je mentoroval, jaké měli kontakty v EU, kdo jim pomáhal atd. Právě proto se nedalo čekat s tiskovkou do pondělí na úřadu vlády. Maskírovka musela jít ven hned a okamžitě na přehlušení informačního pole v Bělorusku. Pokud Feduta se Zjankovičem budou zpívat, a to se dá očekávat, bude v Praze a ve Varšavě opravdu horko. Rusko by proto nemuselo nic hrotit ve vztahu k ČR, protože Rusku teď stačí prostě si počkat, co vydolují vyšetřovatelé KGB z obou agentů CIA.

Zdroj: 1

loading...