Srbsko se nesmí zúčastnit vojenských cvičení s Ruskem

single-image

Srbská vláda se rozhodla nezúčastnit se společných taktických cvičení Běloruska, Srbska a Ruska „Slovanské bratrstvo – 2020“, oznámilo srbské ministerstvo obrany. (Foto: Flickr)

Po jednání srbské vlády srbský ministr obrany Aleksandr Vulin uvedl, že republika je pod „strašným a nezaslouženým tlakem Evropské unie“.

Podle něj je Bělehrad žádán, „aby se vzdal plánovaných vojenských cvičení s Běloruskem nebo se můžeme rozloučit s naší evropské budoucnosti a můžeme počítat s ještě větším tlakem na naši politiku, jakož i na naše obyvatele v Kosovu, Metohiji a Republice srbské.“

Ministr zároveň zdůraznil, že Srbsko je vojensky neutrální zemí, a aby se udržela pozice vojenské neutrality, rozhodla se vláda země „pozastavit veškerá vojenská cvičení a aktivity s partnery na příštích šest měsíců“.

V nadcházejícím období se tedy srbská armáda „nebude účastnit žádných cvičení ani vojenských akcí s NATO, CSTO, Ruskem, Spojenými státy, Čínou, Evropskou unií, Východem nebo Západem“. Proces vybavení a posílení armády však bude pokračovat.

Mnohonárodnostní bělorusko-rusko-srbské taktické cvičení „Slovanské bratrstvo“ se každoročně koná na územích zúčastněných zemí. V roce 2019 se manévry uskutečnily v Srbsku. 10. září se cvičení mělo konat v Bělorusku na Brestského cvičišti 38. samostatné výsadkové útočné brigády. Bylo plánováno, že jednotky ozbrojených sil Běloruska, Ruska a Srbska budou cvičit společné akce při plnění úkolů boje proti terorismu.

Zdroj: 1

loading...