Spojené státy zavedly sankce proti Turecku za nákup S-400. Zřejmě budou následovat odvetné kroky

single-image

Washington zavedl sankce proti Sekretariátu obranného průmyslu Turecka, jeho šéfovi Ismaelovi Demirovi a dalším třem úředníkům. Dnes o tom informovalo Ministerstvo financí Spojených států amerických. (Foto: Department of the information support of the Baltic region)

Jak vysvětlil ministr zahraničí Mike Pompeo, toto rozhodnutí souvisí s nákupem ruských protiletadlových raketových komplexů Tureckem. Dotyčný zároveň Turecko vyzval, aby v koordinaci s USA „okamžitě“ vyřešilo „problém S-400“.

„Turecko je pro USA cenným a důležitým partnerem v regionální bezpečnosti, a proto bychom rádi co nejdříve pokračovali v několikaleté historii produktivní spolupráce v obranném sektoru s tím, že bychom odstranili překážku v podobě S-400, které má Turecko k dispozici,“ píše se v písemném prohlášení.

Jak dále Pompeo poznamenal, zavedení sankcí vysílá „jasný signál, že se USA chystají naplno realizovat bod 231 zákona CAATSA a nebudou tolerovat významné transakce s obranným a zpravodajským sektorem Ruska“.

Turecko pohrozilo, že odpoví na americké sankce

Turecké ministerstvo zahraničí odsoudilo uvalení sankcí USA v souvislosti s nákupem Ankarou ruských S-400 a oznámilo odvetné kroky.

„Odsuzujeme a odmítáme dnes oznámené rozhodnutí USA, přijaté v souvislosti s dodávkami ruských systémů PVO S-400, které zahrnuje jednostranné sankce proti naší zemi. Turecko podnikne potřebné kroky proti tomuto rozhodnutí, které nevyhnutelně negativně ovlivní naše vztahy. Turecko se rovněž nezdrží přijímání opatření, která považuje za nezbytná, aby zajistilo svou národní bezpečnost,“ píše se v prohlášení tureckého ministerstva zahraničí.

Ministerstvo rovněž poznamenává, že tvrzení USA o zranitelnosti systémů NATO v souvislosti s akvizicí S-400 Tureckem nemá žádný technický podklad.

„Turecko navrhlo vytvoření technické pracovní skupiny za účasti NATO a opakovaně navrhovalo, aby se tato otázka vyřešila na objektivní a realistické bázi, mimo politické předsudky. Vyzýváme USA, aby přehodnotily toto nespravedlivé sankční rozhodnutí,“ píše se v dokumentu.

Protiletadlový systém S-400

Dodávky nejnovějších ruských systémů PVO S-400, které vyvolaly krizi ve vztazích Turecka s USA, začaly v polovině července roku 2019. Washington požádal, aby se Turecko vzdalo této transakce a nakoupilo místo toho americké komplexy Patriot. Rovněž země vyhrožovala, že zdrží nebo zruší prodej nejnovějších stíhaček F-35 Turecku, a také zavede sankce v souladu s CAATSA. Ankara odmítla ustoupit a pokračovala v jednáních o dodatečné sérii S-400.

Zdroj: 1

loading...