Ministerstvo zahraničí USA uvědomilo Kongres o svém záměru definitivně zavřít konzulát ve Vladivostoku a pozastavit činnost diplomatické mise v Jekatěrinburgu, oznámila agentura Associated Press s odvoláním na dokument, který dostala k dispozici. (Foto: Wikimedia)
Uvědomení bylo zasláno ještě 10. prosince. Zavření dvou posledních činných konzulátů v Rusku může být spojeno pravděpodobně se vzájemnými omezeními činnosti ruských a amerických diplomatů zavedenými v roce 2017.
„Jako odpověď za pokračující výzvy v otázce mise USA v Rusku v důsledku snížení Ruskem počtu zaměstnanců americké mise v roce 2017 a kvůli vzniklé bezvýchodné situaci s Ruskem v otázce diplomatických víz,“ uvádí se v dokumentu, který cituje agentura.
V případě zavření obou konzulátů zůstane jedinou diplomatickou misí USA v Rusku velvyslanectví v Moskvě, kam budou přeloženi někteří pracovníci z Jekatěrinburgu a Vladivostoku.
Přesná data zavření diplomatických misí nejsou zatím známa, oznámila agentura.
Noviny Kommersant oznámily dříve s odvoláním na diplomatické zdroje, že USA uvažují o úplném zavření generálních konzulátů USA v Jekatěrinburgu a Vladivostoku.
V těchto zastupitelstvích odmítli Sputniku tuto zprávu okomentovat. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov nejednou prohlásil, že eventuální zavření generálních konzulátů USA může sotva poškodit rusko-americké vztahy, které nejsou zdaleka v nejlepším stavu.
Koncem prosince roku 2016 se rozhodly USA vyhostit 35 ruských diplomatů, které obvinily z porušování diplomatické činnosti. Byl také uzavřen přístup ke dvěma obytným komplexům – takzvaným „chatám“ stálého zastupitelství Ruska v New Yorku a velvyslanectví ve Washingtonu, které jsou ruským diplomatickým majetkem.
V létě roku 2017 navrhla v odpovědi Moskva Washingtonu, aby snížil počet pracovníků diplomatických misí USA v Rusku o 755 lidí – na 455 zaměstnanců – a přirovnal tak počet zaměstnanců amerického velvyslanectví v Rusku k počtu pracovníků ruské diplomatické mise ve Spojených státech.
V březnu roku 2018 americké úřady požádaly, aby 60 ruských diplomatů včetně 12 zaměstnanců ruské mise při OSN opustilo USA. Washington oznámil také zastavení činnosti generálního konzulátu v Seattlu a nařídil, aby byla rezidence konzulátu zavřena do 25. dubna.
Tuto nepřátelskou akci odůvodnili v USA tím, že Moskva se prý podílela na otravě bývalého důstojníka GRU Sergeje Skripala a jeho dcery Julie. Zavření generálního konzulátu se přitom odůvodňovalo jeho blízkostí k „jedné ze základen ponorek“ a k závodu Boeingu.
Jako odpověď za nepřátelskou akci Washingtonu informovalo ruské ministerstvo zahraničí o vyhoštění ze země stejného počtu amerických diplomatů. Zahraničněpolitický rezort odvolal také povolení k činnosti konzulátu USA v Petrohradu.
Zdroj: 1