Rusko varuje před umístěním hyperzvukových raket USA v Evropě

single-image

Ruský velvyslanec ve Washingtonu Anatolij Antonov varoval před zbrojním raketovým závodem v Evropě.

Diplomat reagoval na prohlášení poradce pro národní bezpečnost amerického prezidenta Roberta O’Briena, který ve středu oznámil, že Washington je připraven nasadit v Evropě hypersonické zbraně a balistické střely k zadržování Ruska.

„Tyto záměry hrozí nerovnováhou mezi regionální a globální bezpečností a povedou ke zvýšení konfrontačního potenciálu. Pokud se Washington skutečně zajímá o „skutečnou kontrolu zbraní“, pak není nutné eskalovat závody raketových zbraní na evropském kontinentu,“ uvedl Antonov v komentáři, který velvyslanectví zveřejnilo na své facebookové stránce.

Označil za „konstruktivní alternativu“ návrhy prezidenta Vladimira Putina na deeskalaci v souvislosti s ukončením Smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (smlouva INF).

„Rusko je připraveno na společné úsilí se zahraničními partnery, aby se zabránilo novým závodům v raketových zbraních na evropském kontinentu a v dalších regionech světa,“ uzavřel Antonov.

Smlouva INF měla zajistit globální strategickou stabilitu. V srpnu 2019 odstoupily USA od dohody „kvůli porušování ze strany Ruska“, které Washington obvinil z vývoje a testování zakázané rakety 9M729. Moskva ujistila, že má povolený (smlouvou INF) dolet méně než 500 kilometrů.
Tento týden Putin navrhl vývoj mechanismů k odvrácení raketových závodů. Ruský vůdce uvedl, že Moskva je připravena nerozmístit rakety 9M729 do evropské části země, ale na základě vzájemných kroků ze strany NATO. Navrhl také, aby aliance prověřila komplexy Aegis Ashore s odpalovacími zařízeními Mk-41 na základnách v Evropě a 9M729 v kaliningradských zařízeních.

Mluvčí německého ministerstva zahraničí Andrea Sasseová ovšem odpověděla, že tato iniciativa „si nezaslouží důvěru“.

Zdroj: 1

loading...