Rusko tvrdě varovalo USA: Tak si to s Kaliningradem zkuste a uvidíte!

single-image

Systémy protivzdušné obrany rozmístěné v Kaliningradském regionu jsou schopny odrazit útok jakéhokoli letadla NATO, včetně bitevniků poslední páté generace, varovalo Rusko.

Uvedl to Newsweek s odvoláním na prohlášení ruského ministerstva obrany učiněné v reakci na slova generála letectva USA Jeffa Harrigiana. Publikace napsala, že Kaliningrad je „první obrannou linií“ Ruska, a proto je na území regionu umístěna celá řada různých raketových zbraní.

Letos v září americký generál leteckých sil v Evropě Jeff Harrigian prohlásil, že pokud to bude nutné, americké vzdušné síly by mohly zničit ruskou protivzdušnou obranu v Kaliningradské oblasti, napsal Newsweek.

Minulý pátek Rusko odpovědělo na toto prohlášení: Mluvčí ministerstva zahraničí Maria Zacharová uvedla, že Harrigianova slova byla „zcela nezodpovědná“ a nesla v sobě „hrozbu“. Dodala také, že prohlášení amerického generála „nejsou jen ukazatelem nezodpovědnosti, ale také ukazatelem hlouposti. Inteligentní, prozíraví lidé, kteří skutečně vyjadřují zájmy těch, kdo je jmenovali na jejich příslušné funkce, nikdy taková prohlášení neučiní, protože si uvědomí, že poškodí pověst země, kterou zastupují.“

Podle publikace ruské ministerstvo obrany vydalo v reakci prohlášení, ve kterém zdůraznilo, že Kaliningradský region je „spolehlivě chráněn před jakýmikoli agresivními plány“. Prohlášení rovněž uvádí, že systémy protivzdušné obrany rozmístěné v regionu by mohly odrazit útoky jakéhokoli bojového letounu NATO, včetně moderních bitevniků páté generace „neviditelných pouze pro americké daňové poplatníky a zahraniční kupce“. Tato věta naznačovala rozhodnutí Turecka zakoupit ruské systémy protivzdušné obrany S-400 a tato dohoda ohrožuje kontrakt na dodávku stíhaček F-35, uvedl časopis.

Gubernátor Kaliningradské oblasti Anton Alichanov rovněž komentoval Harrigianovo prohlášení, připomněl Newsweek. Zvláště poznamenal: „Jsme hlavní základnou Baltské flotily. Vzhledem k duchu boje a technickým schopnostem vojáků v Kaliningradu bych nikomu neřekl, aby se pustil do křížku s naší armádou.“ Kromě toho Alichanov poradil americkému velitelství „číst knihy dějin o těch, kteří se pustili do Ruska a o důsledcích, které na ně čekají“.

Publikace připomíná, že Kaliningradský region se nachází mezi Litvou a Polskem – dvěma zeměmi, které jsou členy NATO. Na jejich území jsou umístěny nadnárodní prapory a jejich úkolem je odrazit „ruskou agresi“ v regionu.

Jako první obranná linie má Kaliningrad k dispozici systémy protivzdušné obrany S-300 a S-400 a řadu dalších zbraní, jako je pobřežní raketový systém „Bastion“ a raketový systém „Iskander“. V oblastí se rovněž často konají cvičení ruských ozbrojených sil.

Newsweek navíc poznamenal, že ruská strana kritizovala americkou protivzdušnou obranu, kdy upozornila na její neschopnost zastavit nedávné útoky na saúdské ropné rafinerie. Podle amerického ministra zahraničí Mika Pompeea „ani nejlepší letecká obrana na světě ne vždy zastaví cíle“. Skutečností je, že americké systémy, včetně „Patriotů“, nesestřelily ani jeden dron nebo raketu z dvou desítek, které zaútočily.

Zdroj: 1

loading...