Brit, který byl otráven v Amesbury, se rozhodl vysoudit na Rusku milion liber

single-image

Brit Charles Rowley, který byl loni v létě v Amesbury zasažen nervovým agentem, se chystá podat žalobu k soudu na Rusko a požadovat náhradu škody ve výši kolem jednoho milionu liber šterlinků (kolem 29 milionů korun). Uvádí to The Mirror s odkazem na Rowleyho a jeho advokáta.

Brit prohlásil, že událost velmi ovlivnila jeho život, a proto „chce spravedlnost“.

Jeho advokátem je Patrick Maguire, který zastupoval zájmy obětí útoků na Westminsterském mostě v Londýně v roce 2017. Uvažuje o variantě podání žaloby svého klienta na Rusko. Podle obhájcových slov Rowley dosud trpí „vážnými vedlejšími účinky“ poté, co se mu do organismu dostaly jedovaté látky.

Ráno 4. července minulého roku britská policie informovala o „vážné události“ ve městě Amesbury, kde se dva lidé „ocitli pod vlivem neznámé látky“ a byli hospitalizováni v kritickém stavu. Později ve Scottland Yardu sdělili, že muž a žena byli otráveni stejnou látkou jako pracující pro britské tajné služby bývalý plukovník GRU Sergej Skripal a jeho dcera Julia. Poškozený Rowley byl propuštěn z nemocnice po několika týdnech. Poškozená žena, 44letá Dawn Sturgessová, po několika dnech zemřela v okresní nemocnici v Salisbury.

V dubnu se Rowley setkal s ruským velvyslancem Alexandrem Jakovenkem. Chtěl získat informace o události v Amesbury a Salisbury, které jim neposkytla britská strana, a také požádal o setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Před tím psal prezidentovi RF dopis, v němž požádal, aby byli Velké Británii vydáni podezřelí v „případu Skripalových“.

Skripal, který byl odsouzen v Rusku za vlastizradu, a jeho dcera byli otráveni v Salisbury 4. března 2018, což vyvolalo mezinárodní skandál. Londýn se domnívá, že na otravě Skripalových pomocí látky A234 se podílelo Rusko, ale Moskva to kategoricky odmítá. Rusko navrhovalo, aby bylo provedeno společné vyšetřování, ale Británie tuto iniciativu ignorovala.

Zdroj: 1

loading...