Rusko rozšiřuje svou přítomnost v Africe: do SAR vyslalo dalších 300 vojenských instruktorů

single-image

Rusko vyslalo dalších 300 instruktorů, aby pomohli Středoafrické republice v posilování obranných schopností při výcviku vojáků národní armády, uvedlo ruské ministerstvo zahraničních věcí. (Foto: Flickr)

„Rusko v rámci pomoci Bangui při posilování obranyschopnosti Středoafrické republiky pohotově reagovalo na žádost jejího vedení a vyslalo dalších 300 instruktorů k výcviku vojáků národní armády. Ruská strana zaslala příslušné oznámení výboru Rady bezpečnosti OSN podle rezoluce č. 2127 o sankcích proti Středoafrické republice,“ uvedlo ruské ministerstvo zahraničních věcí.

Vláda SAR v sobotu obvinila bývalého prezidenta Françoise Bozizeta z pokusu o státní převrat. Prohlášení bylo učiněno v souvislosti s tím, že tři hlavní povstalecké skupiny působící v zemi oznámily, že spojí své síly proti vládě před parlamentními a prezidentskými volbami naplánovanými na 27. prosince.

Ruský velvyslanec ve Středoafrické republice Vladimir Titorenko již dříve sdělil agentuře RIA Novosti, že nedošlo k pokusu o státní převrat, neboť se rebelové nedostali do hlavního města. Vysvětlil, že bývalý prezident Bozize se nehledě na rozhodnutí Ústavního soudu, který mu nedovolil kandidovat v prezidentských volbách, začal setkávat s vůdci opozice a vedením ozbrojených skupin a podněcovat obyvatele ke vzpouře.

Situace ve Středoafrické republice se vyhrotila začátkem prosince 2013, kdy v Bangui vypukly střety mezi ozbrojenci bývalé islamistické skupiny Seleka a křesťanskými rebely, kteří se jim postavili. Podle údajů OSN z konce července 2018 bylo během konfliktu nuceno opustit své domovy až milion lidí, asi šest tisíc lidí zahynulo.

6. února 2019 podepsala vláda SAR a zástupci ozbrojených skupin po téměř dvou týdnech jednání v Chartúmu mírovou dohodu, jejímž cílem je ukončit dlouhodobý konflikt v zemi. Strany se dohodly, že organizace svobodných a inkluzivních voleb je jediným způsobem, jak zajistit měnitelnost moci v zemi. Vláda se navíc zavázala zajistit svobodu zakládání stran nebo politických hnutí. Rovněž bylo rozhodnuto o vytvoření nezbytných podmínek k dobrovolnému návratu uprchlíků.

Zdroj: 1

loading...