Putin varoval Bushe o nebezpečí dva dny před útoky z 11. září! Útok stejně proběhl. Záměr?

single-image

Ruský prezident Vladimir Putin varoval svého amerického protějška George W. Bushe před teroristickou hrozbou ve Spojených státech dva dny před útoky v New Yorku 11. září

Ve své nové knize to uvedl bývalý hlavní analytik CIA na Rusko, diplomat a politolog George Bibi.

Viceprezident Centra pro národní zájem Washingtonu dnes poznamenal, že Putin osobně volal Bushe, aby varoval, že ruská zpravodajská služba odhalila známky hrozícího velkého teroristického útoku.

„Něco se již dlouho připravuje a přichází to z Afghánistánu,“ citovala Bibiho agentura TASS.

Rovněž připomněl, že 11. září byl ruský prezident prvním ze světových vůdců, který vyjádřil soustrast USA.

V den útoků Bush cestoval po zemi a nevrátil se ihned do hlavního města. Po tragédii ve Spojených státech bouřlivěě diskutovalo o tom, jaké informace o teroristických hrozbách měly úřady, a proč nebyla přijata dostatečná opatření k zajištění bezpečnosti.

O mnoho později, v roce 2011, bývalá ministryně zahraničí USA Condoleezza Riceová ve svých vzpomínkách uvedla, že na rusko-americkém summitu v Lublani v červnu 2001 – tři měsíce před zářijovými událostmi – Putin varoval Bushe před nebezpečím, které představují militanti mezinárodní teroristická organizace Al-Káidy. Podle ní ruský vůdce tehdy řekl, že to je jen „otázkou času – jak brzy to přinese nějaké velké problémy“. Podle Riceové „měl Putin pravdu“, ale Američané nepřipisovali náležitou důležitost jeho slovům, a připisovali to „hořkému sedimentu, který si ponechali Rusové“ z války v Afghánistánu z 80. let.

11. září 2001 teroristé al-Káidy (skupina zakázaná v Ruské federaci) obsadili čtyři osobní letadla a poslali dvě do mrakodrapů Světového obchodního centra v New Yorku. Do Pentagonu narazil další. Obětí útoků se stalo asi 3 tisíc lidí.

Zdroj: 1

loading...