Norové se zcela zbláznili? Zdejší vláda poskytla islámské skupině 100 000 euro k přeměně kostela na mešitu

single-image

Kjell Ingolf Ropstad, vůdce Norské křesťanské lidové strany, schválil grant ve výši téměř 100 000 EUR, který použije radikální islamistická komunita k přeměně 100 let starého kostela na mešitu. (Foto: Flickr)

Peníze půjdou pro Islámské kulturní centrum – organizaci, která má několik islámských škol ve svých mešitách v městech Drammen, Oslo a Mjøndalen, kde mohou děti zůstat i přes noc, píše deník Aftenposten.

Není to poprvé, kdy Ropstad udělil islámské skupině velkou částku peněz. V minulosti Islámské kulturní středisko, které má celkem 3 775 registrovaných členů, obdrželo téměř 70 000 EUR na přeměnu bývalého baptistického kostela ve Stavangeru na mešitu.

Ropstad jim také dal dalších 20 000 EUR, aby přeměnili modlitební dům „The Way“ ve Skienu na mešitu.

V rámci stejného typu grantu bylo Muslimskému centru Søndre Nordstrand uděleno také téměř 30 000 EUR.

Křesťanská lidová strana (norsky Kristelig Folkeparti, zkr. KrF) je norská křesťansko-demokratická strana. Vznikla v roce 1933 odštěpením od Liberální strany v důsledku odlišných postojů vůči luteránské církvi či v otázce prohibice. Vznikla jako první ze skandinávských křesťanskodemokratických stran vzešlých z protestantského prostředí jako reakce na sekularizaci společnosti.

Je to křesťansko-konzervativní uskupení, které svůj program opírá o náboženské etické hodnoty. Mezi její priority patří obrana tradičních hodnot a odmítání potratů, prostituce a eutanazie. Zatímco ve společenských otázkách se profiluje jako konzervativní, v ekonomické oblasti stojí ve středu mezi pravicí a levicí.Tím se velmi podobá křesťansko-demokratickým stranám v katolických zemích Evropy. Na rozdíl od většiny „katolických“ křesťanských stran v Evropě se však norští křesťanští demokraté profilují mnohem více euroskepticky a odmítají členství v Evropské unii. Na Evropské úrovni má status pozorovatele v Evropské lidové straně.

Její voličskou základnu tvoří především lidé z oblastí s vyšším podílem aktivních věřících protestantů, kteří se nacházejí na jihu a západě země.

Zdroj: svobodnenoviny.cz

loading...