Nikdy vám nedovolím hovořit s Ruskem z pozice síly, vzkázal USA Putin

single-image

Spojeným státům se nepodaří hovořit s Ruskem z pozice síly, prohlásil tiskový tajemník ruského prezidenta Dmitrij Peskov v rozhovoru pro noviny Argumenty a fakta. (Foto: Wikimedia)

„To není možné. Američané nyní opakují jako mantru, že se všemi budou hovořit z pozice síly. Ani Putin, ani nikdo jiný z ruského vedení nedovolí Američanům ani nikomu jinému, aby s námi takto hovořil. To nepřichází v úvahu,“ zdůraznil Peskov v rámci komentáře k možnosti přerušení diplomatických vztahů s Washingtonem.

Zároveň uvedl, že Moskva považuje za důležité udržovat dialog se Spojenými státy, a to nehledě na neshody. Peskov jako příklad uvedl reakci Vladimira Putina na nedávné nediplomatické výroky amerického prezidenta Joe Bidena, který 17. března v rozhovoru pro ABC News prohlásil, že Putin „se bude zodpovídat za zasahování do voleb“, a také nepřímo označil svého ruského kolegu za „vraha“.

V reakci na to mu Putin popřál pevné zdraví a poznamenal, že „hodnocení ostatních lidí je jako pohled do zrcadla“. Kromě toho ruský prezident vyzval Bidena k pokračování diskuze naživo a aby rozhovor nebyl příliš dlouho odkládán. Z americké strany nedošlo k žádné konkrétní reakci.

„Podstata jeho (Putinovy – pozn. red.) reakce spočívá v iniciativě k rozhovoru, která zůstala ze strany Američanů bez odpovědi. Z našeho pohledu je nyní nejdůležitější nenechat vztahy dále klouzat z kopce. A byly tolik poškozeny, je třeba je nějak oživit. Proto musíme začít hovořit,“ domnívá se mluvčí Kremlu.

Peskov dodal, že vzhledem k „současnému bezprecedentnímu zhoršení dvoustranných vztahů“ by bylo zajímavé pochopit, o čem a jak prezidenti hovoří.

„Ale tady je přece nemožné rozhodovat za druhou stranu. Tango se tančí ve dvojici,“ uzavřel.

Rusko-americké vztahy jsou tradičně napjaté. V roce 2014 se zhoršily po převratu na Ukrajině a návratu Krymu. V roce 2016, po amerických prezidentských volbách, Washington obvinil Moskvu ze zasahování. Rusko opakovaně odmítalo veškerá obvinění, ale Američané pravidelně zavádějí sankce proti ruským občanům, společnostem a celým ekonomickým sektorům. K dalšímu zhoršení došlo po Bidenových výrocích v médiích, načež Moskva povolala ke konzultaci ruského velvyslance ve Washingtonu Anatolije Antonova.

Zdroj: 1

loading...