„Nepodložená prohlášení.“ Čína reagovala na obvinění z krádeže vakcíny. Napětí kolem covidu-19 neslábne

single-image

Čína považuje za nepodložená prohlášení USA o tom, že se Čína může pokusit ukrást americkou vakcínu proti covid-19, prohlásil na pondělním brífinku mluvčí čínského ministerstva zahraničí Zhao Lijian.

Poradce prezidenta USA pro národní bezpečnost Robert O’Bryan dříve vyslovil přesvědčení, že USA jako první vyvinou vakcínu proti koronaviru, přitom nevyloučil, že se Čína může pokusit ukrást USA vakcínu proti covid-19.

„Prohlášení USA jsou nepodložená. Čína dosáhla značného pokroku ve vývoji vakcíny proti covid-19, nač se máme dívat na USA,“ řekl diplomat.

Vyslovil názor, že nezávisle na tom, která země ukončí první výzkum a vývoj vakcíny a zahájí její použití, bude to značný přínos k boji lidstva s pandemií. Zástupce ministerstva zahraničí zdůraznil, že výzkum vakcíny proti covid-19 není závod mezi USA a Čínou, ale mezi lidstvem a virem.

„Čína je ochotna podělit se o své zkušenosti ve výzkumu a vývoji vakcíny, posílit mezinárodní spolupráci v této sféře,“ řekl.

Je to konfrontace kvůli volbám?

Hlavním faktorem vyhrocení vztahů mezi USA a Čínou je americká předvolební kampaň, ale z dlouhodobého hlediska není pro obě země ekonomicky výhodné prodlužovat tvrdou konfrontaci, míní generální ředitel Ruské rady pro mezinárodní záležitosti Andrej Kortunov.

„Myslím, že základ tohoto vyhrocení spočívá přece jen v politických procesech v USA. Potřebují najít viníky toho, že USA byly tolik zranitelné vůči krizi, potřebují nějak vysvětlit neschopnost amerického zdravotnictví zvládnout tuto krizi. Proto vidíme, jak se doslova před našima očima mění konfrontace s Čínou v hlavní zahraničněpolitické téma volební kampaně,“ řekl Kortunov v rozhovoru.

Má za to, že existují také jiné faktory. Skutečnost, že USA nedokázaly účinně zvládnout koronavirus, podkopává postavení Washingtonu ve světě jako bezpodmínečného technologického a ekonomického lídra. Čína, která překonává krizi dříve než USA a západní země, může navíc využít své taktické převahy a začít skupovat výrobní podniky v zahraničí za dumpingové ceny, což mohou ve Washingtonu považovat za geopolitický útok na americké pozice. Nesmíme také zapomínat na požadavek USA ohledně zapojení Pekingu do dohody o kontrolu nad zbraněmi, míní expert.

„Existují samozřejmě jisté meze toho vyhrocení, protože za předpokladu, že Čína překoná krizi rychle, kdežto USA a celý Západ v této krizi uvíznou, budou mít tyto západní problémy samozřejmě dopad také na čínskou ekonomiku, protože Čína prostě nebude mít kam prodat zboží, které vyrábí,“ řekl Kortunov.

Má za to, že vztahy mezi oběma státy zůstanou konkurenční a že se „dá mluvit pouze o tom, jakou podobu bude mít tato konkurence“.

Zdroj: 1

loading...