Největší nadnárodní korporace světa chtějí, aby EU legalizovala pančování potravin

single-image

V nařízení 1308/2013 o organizaci společného trhu jsou stanoveny definice řady potravin. Mimo jiné mléčných výrobků, jako jsou sýry nebo jogurty. (Foto: Flickr)

Právo EU zakazuje označovat jako „sýr“ výrobek, který není z mléka. Ať již kravského, kozího nebo ovčího. Podle v současné době platné úpravy je označování výrobků, které nejsou vyrobeny z mléka názvem sýr, klamáním spotřebitele. Evropská komise se tuto ochranu spotřebitelů před prodejem pančovaných výrobků pokusila v rámci reformy společné zemědělské politiky prolomit a umožnit používání doposud chráněných názvů potravin i jejich napodobeninám.

Návrh na zrušení ochrany tradičních potravin v Zemědělském výboru Evropského parlamentu tvrdě narazil. Skupina poslanců napříč frakcemi – s výjimkou Zelených – předložila společně pozměňovací návrh, který do nařízení o organizaci společného trhu opětovně vrátil ochranu spotřebiteli oblíbených potravin proti padělání. Jsem hrdý na to, že jsem byl jedním z těch, kteří v hlasování na výboru i později na plénu EP podpořili udržení ochrany tradičních názvů pro potraviny, na něž jsou spotřebitelé zvyklí. V plénu europarlamentu pozměňovací návrh prošel dost vysokou většinou 34 hlasů.

Už tehdy mi připadalo podezřelé, proč Komise vlastně navrhla zrušení ochrany tradičních názvů. Podezíral jsem nadnárodní korporace, že zmanipulovaly Komisi, aby jim touto cestou umožnila do EU dovážet pančované potraviny. I když tím poškodí evropské zemědělce. Pokud by novela nařízení prošla v původní podobě, umožnilo by to prodávat jako sýr výrobky, které vůbec neobsahují mléko, ale jsou třeba z palmového oleje. Kvůli jeho pěstování jsou v zemích tropického pásma ve velkém vypalovány deštné pralesy. Palmový olej je však levnější než mléko. A o to nadnárodním korporacím jde. Na zemědělce i přírodu kašlou. I když tvrdí, že podporují zásady udržitelného hospodaření. A sponzorují podivné pseudoekologické akce.

Minulý týden se mi do ruky dostal důkaz, že za pokusem o vyškrtnutí právní ochrany názvů tradičních potravin stojí lobbing nadnárodních korporací. Spolek České sdružení pro značkové výrobky se na mě jako člena Zemědělského výboru obrátil dopisem, v němž jménem svých členů žádá, abychom v trialogu potopili pozměňovací návrh na ochranu tradičních názvů. Zajímavý je už výčet firem, jejichž jménem byl dopis odeslán. Jde o největší nadnárodní korporace světa jako Nestlé, Coca Cola, Danone, Dr. Oetker, Emco, Unilever nebo Orkla Foods. Prostě samé známé firmy.

V příloze zaslali i prohlášení známých neziskovek, které se rovněž přimlouvají za zrušení pozměňovacího návrhu na ochranu tradičních potravin. Jsou mezi nimi celebrity z oblasti boje za ochranu životního prostředí jako Greenpeace nebo nejznámější záškolačka Greta Thunbergová. Kdopak asi sponzoruje jejich veřejné aktivity?

Tyto firmy se v další příloze otevřeně hlásí k podpoře tzv. „zdravého životního stylu“, který má podobu veganského fanatismu. Fakt, že člověk k dobré funkci svalů i mozku potřebuje maso a mléčné výrobky firmy zamlčují i když je vědecky prokázán.

Ve společném prohlášení se firmy dovolávají zásad udržitelného zemědělství, které podle nich a jimi podporovaných neziskovek má mít podobu redukce až zrušení živočišné výroby v EU. Podle mého názoru je to pravý opak udržitelného zemědělství. Bez živočišné výroby není hnoje a močůvky. Na jejich místo musí nastoupit umělá hnojiva a chemie. Nebo dovoz potravin přes polovinu planety.

Udělal jsem samozřejmě pravý opak toho, co nadnárodní korporace požadují. Jako koordinátor frakce Identita a demokracie (ID), v níž působí i europoslanci zvolení v ČR za SPD, jsem se dohodl se stínovou zpravodajkou naší frakce, že v trialogu budeme ze všech sil bojovat o zachování pozměňovacího návrhu na právní ochranu názvů klasických potravin.

Zdroj: 1

loading...