Na Krymu vyzvali Západ, aby odůvodnil svou přítomnost u hranic Ruska

single-image

Poslanec Státní dumy za krymský region Michail Šeremet označil přesuny ozbrojených sil za vnitřní záležitost země a Západu doporučil, aby odůvodnil svou přítomnost u hranic Ruska. (Foto: Wikimedia)

Ministři zahraničí členských zemí G7 a vysoký zástupce EU dříve prohlásili, že ruští vojáci jsou aktivní u hranic Ukrajiny a na Krymu, a vyzvali Moskvu k deeskalaci a k plnění zásad OBSE.

Šeremet podotkl, že Rusko podniká všechna nezbytná opatření na ochranu svého obyvatelstva a hranic, pořádá mj. různé manévry a dělá to na pozadí agresivních výroků ze strany členských zemí NATO a „kyjevských úřadů, které jim dělají poskoka“.

„Rusko má právo přemísťovat na vlastním území vojska, jak to pokládá za účelné, nechystáme se nikomu skládat účty ani žádat o povolení. Nemusí to západní země vůbec znepokojovat,“ řekl v komentáři pro Sputnik.

Podle slov poslance se vytváří v Evropě znepokojivá situace, členské země aliance se snaží maximálně soustředit svá vojska a lodě ve státech a regionech sousedících s Ruskem.

„Západní státy by měly věnovat pozornost situaci, která se vytváří na Ukrajině, a odůvodnit svou vojenskou přítomnost u našich hranic,“ dodal.

Ve Washingtonu dříve oznámili eskalaci „ruské agrese“ a přesuny vojsk na Krymu a u východní hranice Ukrajiny. Náměstek ministra zahraničí RF Sergej Rjabkov v rozhovoru pro Sputnik dříve řekl, že Washingtonu byla dána vysvětlení a že se Američané musí spokojit s již poskytnutou informací, protože jde o vnitřní záležitosti státu.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov prohlásil, že skutečnost na linii dotyku sil na Donbasu je hrozivá a provokace ukrajinských vojáků nejsou ojedinělé. Podle jeho slov Rusko, které není stranou konfliktu, nemůže zajistit všeobsáhlé příměří v tomto regionu, využívá ale svého vlivu k plnění platných dohod.

Zdroj: 1

loading...