„Může explodovat jedno křídlo Bílého domu.” Bezpečnostní expert vyhodnotil, co může přijít…

single-image

Mediální a politický analytik Štěpán Kotrba pro Parlamentní listy ohodnotil vraždu iránského generála Kásima Sulejmáního v iráckém Bagdádu, kdy na něho 2. ledna zaútočily síly americké armády. (FOTO: METRO, KOLÁŽ)

Velitel speciální jednotky Quds íránských revolučních gard Kásim Sulejmání zahynul tento čtvrtek v důsledku amerického raketového útoku v okolí bagdádského letiště. Český analytik a bývalý vysokoškolský učitel Štěpán Kotrba si je jistý, že podobný incident by pro světovou politiku mohl znamenat „všechno, a nebo vůbec nic”.

„Když ‚všechno‘, sprostá vražda raketou z vrtulníku může vést ke snaze po odplatě. A pak může explodovat jedno křídlo Bílého domu po zásahu raketou odpálenou z nějaké dodávky. Je takový problém propašovat do Washingtonu dva metry dlouhou raketu a odpálit ji? Není. Bylo by to symbolické gesto,” domnívá se analytik.

Kotrba také uvedl, že může dojít ke smíření šíitských a sunnitských bojovníků Středního východu, kde si všechny země „doteď se zmítající ve vzájemné sektářské nenávisti, uvědomí, že ti nepřátelé, kteří je navzájem rozeštvávají, jsou USA a Izrael“.

„Vyhoštění USA či dalších jejich spojenců z Iráku je vysoce pravděpodobné a obávám se, že mu ponížení vůdci této země nebudou bránit. Bagdádské mezinárodní letiště není poušť a Kásim Sulejmání není jakýsi feláh,” řekl.

Irácké bezpečnostní zdroje minulý týden uvedly, že při amerických leteckých náletech bylo zabito nejméně 25 bojovníků a nejméně 55 bylo zraněno. Štěpán Kotrba se k tomuto vyjádřil následně: „Pokud byl hlavní obětí íránský generál a velitel sil Quds íránského islámského revolučního gardového sboru po jednání v Libanonu společně s Abu Mahdi Al-Muhandisem, vlastním jménem Jamalem Džafarem Muhammadem Ali al-Ibrahimem, zástupcem velitele irácké šíitské milice Sil lidové mobilizace (PMU), který měl zásadní roli při vedení vojenských operací proti ISIS, bylo to ponížení irácké vlády a facka všem bojovníkům proti islamistům. Zabiti byli hosté na oficiální návštěvě země. Vraždy se staly na jejím území. Irácká vláda je v očích všech za smrt obětí odpovědná. Musí odpovědět, nebo ztratí tvář.”

Analytik také připomněl prohlášení Pentagonu o tom, že útok byl proveden na přímý rozkaz prezidenta Trumpa. „Kásim Sulejmání zabíjel Američany, měl být zlikvidován už dávno,“ prohlásil na Twitteru Trump. Americký prezident zapomněl podle Kotrby ale dodat, že Sulejmání určitě nezabíjel Američany v Americe, ale mohl je potkat pouze v zemích, kde neměli co dělat. Řekl k tomu, že považuje za legitimní zabíjet nepřítele, který „bombarduje vlast či zabíjí spoluobčany jen proto, aby měl levnější benzín”.

V opačném případě se podle Kotrby ve světové politice nic zvláštně nezmění. „Trump Pentagon uklidní násilím, někdo z vedení EU mu totiž vysvětlí, že ho NATO ve válce s Íránem nepodpoří. Levná ropa je levná ropa. Tomu rozumí konzervativci spíš než demokraté. Sunnitské země Zálivu přestanou intrikovat a řeknou si, že to tentokrát stačilo. Izrael zrovna tak. Lepší ropný kšeft s Jordánskem než válka se všemi šíity včetně palestinských. Írán si povinně odtruchlí tři dny a pochopí, že chce mít vztahy s EU a nechce válku s Američany, kterou nejspíš nevyhraje, ale oslabí ho to. Irácká vláda pochopí, že je loutková a Američany zkasíruje. Američané zaplatí rádi. Uklidní se i Mahdího armáda… Válka stojí peníze. Sýrie má jiné problémy. A Nasralláh vydá 356. hrozivě vážné prohlášení,” naznačil Kotrba další možné politické kroky světových vůdců po pátečnímu incidentu v Bagdádu.

Zdroj: 1

loading...