Lavrov promluvil o amerických plánech pro Evropu a NATO

single-image

Spojené státy nechtějí válku v Evropě, ale chtějí využít situace, včetně zvýšení nákupů amerických zbraní. A dalším nástrojem pro zvýšení přítomnosti Washingtonu v regionu je NATO. Uvedl to ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

„Jsem si naprosto jistý, že ve Spojených státech nikdo nechce válku v Evropě. Ale využít situaci, trošku se toho zúčastnit, a ještě přinutit hostitelskou zemi platit za své základny, a ještě zvýšit náklady na nákup amerických zbraní, a poté i na americký zkapalněný přírodní plyn – proč by ne,“ prohlásil Lavrov na 16. výročním zasedání Valdajského klubu v Soči.

Ruský ministr dále dodal, že pokud jde o NATO, Spojené státy mají jediný cíl – prosazovat svou přítomnost, posunout NATO směrem na východ a prodat více zbraní.

Sergej Lavrov rovněž posoudil rizika vypuknutí nepřátelských bojů v oblasti Perského zálivu.

„Nikdy se za nic nemůžete zaručit, ale zdá se mi, že ani Spojené státy, ani Írán a ani většina zemí v regionu nechtějí válku. Možná, že by někdo chtěl těžit ze současných rozporů, do jisté míry zhoršit tuto situaci či zvýšit napětí v informačním prostoru za účelem získání okamžitých výhod, ale ze strategického hlediska jsem přesvědčen o tom, že nikdo nechce válčit,“ podotkl Lavrov.

Ruský ministr zahraničních věcí navíc ocenil vztahy Ruska se Západem. Poznamenal, že se Rusko neizoluje, a že je vždy připraveno na dialog. Dodal, že jednotlivé země EU tento dialog, na rozdíl od Bruselu, vedou.

„Jsme vždy pro dialog a vždy pro jednání, i když byly uvaleny sankce … Naše nezávislost a soběstačnost naší zahraniční politiky neznamená, že jsme izolováni. Izolují se naši západní partneři, ale nyní se všechno mění. A svědčí o tom mnoho příkladů. Dokonce i některé země Evropské unie aktivně rozvíjejí vztahy s Ruskou federací, i k nelibosti byrokratického Bruselu. Ten nechce všechny tyto procesy vymanit ze své kontroly, ale v mnoha zemích to už způsobuje nespokojenost,“ doplnil Lavrov.

Zdroj: 1

loading...