Lavrov obvinil USA z přípravy zemí Evropy na jaderný útok proti Rusku

single-image

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov během svého projevu na konferenci o odzbrojení v Ženevě vyjádřil svůj názor na americkou jadernou politiku.

„Jaderné odzbrojení brání také zachování amerických taktických jaderných zbraní v Evropě, doprovázené destabilizující praxí „společných jaderných misí“. V rámci těchto misí, přičemž jde o hrubé porušení smlouvy o nešíření (jaderných zbraní), kdy se nejaderní členové NATO podílí na plánování využití USA taktických jaderných zbraní a podílí se na osvojení příslušných dovedností. Každému by mělo být jasné, že americká armáda připravuje ozbrojené síly evropských zemí na použití taktických jaderných zbraní proti Rusku,“ cituje Lavrova list „Kommersant“.

Zároveň ministr poznamenal, že Rusko nemá nasazené taktické jaderné zbraně, a neplánuje jejich využití.

„Soustředili jsme stávající střelivo do centrální skladovacích základen na našem území,“ zdůraznil ruský ministr zahraničí.

Proto, podle jeho slov „dostupnost amerických taktických jaderných zbraní připravených k použití v Evropě není jen zlomkem studené války, ale jasně agresivní postoj.“

Lavrov vyjádřil naději, že „evropští občané budou moci říci jasné „ne“ umístění na svém území zbraní hromadného ničení, které patří jednomu státu, který je již použil proti obyvatelům Hirošimy a Nagasaki“.

Minulý týden generální tajemník NATO Jens Stoltenberg tvrdil, že Rusko může rozpoutat nové závody v jaderném zbrojení v Evropě, a vyzval ke splnění Smlouvy o jaderných raketách malého a středního doletu, podepsané v roce 1987 (INF). Tento dokument vyžaduje, aby Spojené státy a Rusko zničily všechny pozemní komplexy balistických raket středního doletu (1000 až 5500 km) a malého doletu (500-1000 km), a nevyráběly takové rakety v budoucnosti. Spojené státy však od roku 2014 tvrdí, že Rusko porušuje dohody, což Rusko ostře odmítá.

loading...