Írán se připravuje k likvidaci US letadlové lodi v Hormuzském průlivu

single-image

Írán přesunul model americké letadlové lodi do Hormuského průlivu, který spojuje Perský záliv s Arabským mořem.

Dnes zveřejněné satelitní fotografie ukazují, že Íránci pravděpodobně plánují využít model k demonstraci demolice jako součást námořního cvičení Islámského revolučního gardového sboru.

Fotografie pořízená minulou neděli společností Maxar Technologies ukazuje umístění „letadlové lodi“ v oblasti jedné z hlavních energetických tepen, přes kterou se přepravuje asi 20% veškeré světové ropy. Do Hormuského průlivu byl z íránského přístavu Bandar Abbas odtažen model letadlové lodi amerického námořnictva nesoucího letadla.

V únoru 2015, během cvičení Velkého proroka, které se konalo několik měsíců předtím, než šest světových mocností uzavřelo jadernou dohodu s Teheránem, potopily námořní jednotky IRGC model americké letadlové lodi třídy Nimitz. Skutečná letadlová loď amerického námořnictva Nimitz nedávno vstoupila do vod Středního východu z Indického oceánu a nahradila letadlovou loď Dwight D. Eisenhower v pohotovosti v Arabském moři.

Podle satelitní fotografie společnosti Maxar Technologies má replika letadlové lodi 16 stíhaček na palubě. Plavidlo je asi 200 metrů dlouhé a 50 metrů široké. Skutečné lodě třídy Nimitz mají délku přes 300 metrů a šířku 75 metrů.

Íránské námořnictvo bude pokračovat v „pravidelných cvičeních“ v Perském zálivu, oznámili íránští námořní představitelé 20. května, aby reagovali na hrozby americké armády. Americké námořnictvo ve svém výslovném varování pro Teherán požadovalo, aby všechny zahraniční lodě v Perském zálivu zůstaly ve vzdálenosti  100 metrů od amerických lodí. Jinak by takový přístup mohl být „interpretován jako hrozba a stát se záminkou legitimních obranných opatření“. Bahrajnské velení 5. operační flotily amerického námořnictva, jehož oblast odpovědnosti zahrnuje Střední východ, uvedlo, že jeho oznámení „je zaměřeno na zvýšení bezpečnosti, minimalizaci nejednoznačnosti a snížení rizika nesprávného výpočtu“.

Zdroj: 1

loading...