Hrozí Bělorusku vojenská intervence NATO? Analytik Štefec přišel s temným varováním

single-image

Prohlášení českého velvyslance při NATO Jakuba Landovského ukazuje, že Severoatlantická aliance vede proti Bělorusku hybridní válku. Myslí si to bezpečnostní analytik Jaroslav Štefec, který na Facebooku varoval před vojenskou intervencí do Běloruska. (Foto: U.S. Army photo by 1st Lt. Alexander Jansen/54th Engineer Battalion)

Štefec obvinil Landovského z pokrytectví kvůli jeho rozhovoru pro Český rozhlas Plus, ve kterém mluvil o politice NATO vůči Bělorusku. V něm velvyslanec ujišťoval, že NATO nepředstavuje pro Bělorusko hrozbu, ale zároveň dodával, že je nutné podpořit občanskou společnost v zemi, kde nyní probíhají protesty proti znovu zvolenému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi.

„Víte, jak vypadá ryzí pokrytectví?“ napsal Štefec na Facebooku. „Když velvyslanec ČR při NATO Jakub Landovský prohlásí, že NATO teda fakt neposílá vojáky k hranicím Běloruska a vzápětí dodá, že jako sice…, v Pobaltí a Polsku probíhá posílená předsunutá přítomnost mezinárodních spojeneckých sil v regionu, ale je hluboko pod původním konsenzem pohybu sil při rozšiřování Severoatlantické aliance‘, ale že ‚NATO zastává postoj, že pravda je z dlouhodobého hlediska nejlepší medicínou na dezinformace, hodnota aliance je v její důvěryhodnosti. Zároveň z hlediska hodnot, které vyznáváme, rádi podpoříme občanskou společnost, aby její vůle byla totožná s tím, jak se v zemi vládne a jak je spravována. V případě eskalace situace v Bělorusku nebo ruské intervenci je ale prioritní zodpovědnost vůči členským zemím‘,“ citoval Štefec velvyslance.

Analytik označil uvedený výrok za blábol, který názorně ukazuje, jak vypadá hybridní válka. Hned nato Štefec napsal, co skutečně svým komentářem chtěl velvyslanec údajně říci.

„Na hranicích Běloruska nemá NATO vůbec co pohledávat. Přesto tam máme připravenou hromadu vojáků a techniky, ale budeme po libosti lhát, že to tak není. Je nám jasné, že Bělorusko se samo od sebe nepoloží tak, jak se nám to povedlo na Ukrajině. Nutně ho ale potřebujeme co nejrychleji dostat na lopatky, a jediná možnost, jak toho dosáhnout, je vojenská intervence. Takže budeme cpát prachy do páté kolony v Bělorusku a připravíme si pár postradatelných idiotů. Ti s vidinou sladké odměny v podobě podílu na porcování země po definitivním ‚vítězství svobody a demokracie‘ vyhlásí něco jako že Lukašenko ztratil legitimitu a oni přebírají moc ‚jménem opozice‘. Než je stihnou běloruské bezpečnostní složky najít a zlikvidovat, pozvou do země ‚bratrské armády‘ západních zemí, aby pomohly s fašistickým převratem, vlastně pardon, s vítězstvím demokracie. Pak už to pojede samospádem,“ interpretuje Štefec slova Landovského.

Podle něj NATO ještě potřebuje, aby v Rusku vypukla občanská válka, což se může stát, pokud „natáhne brka“ vůdce ruské opozice Alexej Navalnyj, který byl v kómatu převezen na léčení do Německa.

Štefec dále kritizuje politiku „odstrašování a dialogu“ NATO, o jejímž úspěchu mluvil Landovský. Podle Štefce se ve skutečnosti jedná o strategii hybridní války. Dále se velvyslanci vysmívá za jeho výrok, že „žádný ze členů (NATO) nebyl za celou existenci aliance napaden“.

„A tady se nám pan Landovský odkopal podruhé! Předvedl, jak žalostné má mezery ve vzdělání. Všichni přece víme, že 11. 9. 2001 byly napadeny samotné USA! Dokonce až tak těžce, že aktivovaly článek číslo 5 Severoatlantické smlouvy a odstartovaly tím již téměř 18 let trvající válku… vlastně pardon, mírovou misi… v Afghánistánu. V níž pro větší slávu Aliance umírají i čeští vojáci,“ nešetří kritikou Štefec.

„A tenhle nedovzdělaný moula dělá velvyslance ČR u tak vážené a pravdomluvné instituce, jako je Severoatlantická aliance, záruka to zachování liberální demokracie a blahobytného života v naší svobodné zemi na věčné časy! Pan premiér by s tím měl rozhodně něco udělat,“ uzavírá svůj komentář analytik.

Landovský varuje před Ruskem

Přesun amerických vojáků blíže k ruským hranicím hájil Landovský ještě před dvěma týdny, když reagoval na plán amerického prezident Donalda Trumpa přemístit 9500 amerických vojáků z Německa. Část z nich se přesune do Polska. Minulou sobotu o tom podepsaly Polsko a USA příslušnou dohodu, která předpokládá navýšení počtu amerických vojáků v Polsku o tisíc osob. Již dnes v Polsku působí 4,5 tisíce příslušníků amerických ozbrojených sil.

„Je to reakce na posilování vojenské přítomnosti v mediteránním prostoru, je to logický krok, má symbolický charakter, nedá se z něj usuzovat nic zásadního,“ řekl pro Českou televizi.

Jaderná technologie a 5G sítě nejsou trička, která můžeme kupovat od kohokoli. Bezpečnost energetiky a komunikačních sítí jsou strategické záležitosti. Komukoli, kdo dodává technologie, to umožní kontrolu našich dat. A u jádra to bude mocenská převodová páka na naši politiku. Prosím měli bychom zhodnotit nejen výnosy a náklady, ale i jak to ovlivní naši bezpečnost,“ sdělil Landovský s tím, že „Rusko patří mezi hrozby, proto jej aliance sleduje a reaguje politikou odstrašení a dialogu“.

Zdroj: 1

loading...