Hrozba nového Černobylu! Bez pozornosti médií spuštěna nouzová odstávka bloku Jihoukrajinské jaderné elektrárny

single-image

V jaderné elektrárně na jihu Ukrajiny byl nouzově odstaven jeden energetický blok. Mimořádná událost nastala poté, co byl tento blok jako první na Ukrajině převeden na ostrý provoz s využitím jaderného paliva americké firmy Westinghouse.

Nastalo to, co se stát muselo. Na počátku ukrajinský regulátor z čistě politických důvodů poprvé schválil přechod jednoho z bloků ukrajinské jaderné elektrárny na plný provoz s využitím (dražšího) jaderného paliva od Westinghouse. Americké palivo je pro ukrajinské jaderné elektrárny s reaktory sovětského původu technologicky nevhodné.

Následovalo nevyhnutelné pokračování tohoto smutného příběhu: na třetím energetickém bloku Jihoukrajinské jaderné elektrárny nastala nouzová situace. Pokud by blok skutečně explodoval, celá jižní Ukrajina by následovala osud okolí radioaktivního Černobylu, a došlo by také na ruský Krym. 

Kdy kvantita přejde v kvalitu?

Energetický blok č. 3 Jihoukrajinské jaderné elektrárny byl odpojen od napájecí sítě automatickou ochranou. Příčiny spuštění ochranného režimu se vyjasňují,“ uvádí se ve zprávě Energoatomu.

Zástupci ukrajinského energetického podniku ubezpečují, že „radiační, požární a environmentální podmínky v Jihoukrajinské jaderné elektrárně a na přilehlém území se nezměnily a jsou v mezích platných standardů.“ Ostatní dva bloky Jihoukrajinské jaderné elektrárny, které dosud „průmyslově“ nepracují s americkým palivem, fungují normálně.

Zmíněná elektrárna se nachází na břehu řeky Jižní Bug v Nikolajevské oblasti (Google maps). Provozuje tři energetické jednotky o celkové kapacitě 3.000 MW. V současné době běží na dvě třetiny své kapacity. Jaderné palivo firmy Westinghouse se dnes používá v šesti ze třinácti reaktorů typu VVER-1000 instalovaných na ukrajinských jaderných elektrárnách. Až donedávna se tak však dělo pouze v režimu „zkušebního provozu“ (dochází na slova Protiproudu – pozn. PP).

Po energetickém bloku č. 3 Jihoukrajinské jaderné elektrárny plánuje Energoatom nasadit jaderné palivo Westinghouse do dvou reaktorů VVER-440 v Rovenské jaderné elektrárně – a to už bezprostředně ohrožuje západní sousedy Ukrajiny: Maďarsko, Slovensko a Polsko. 

Proč je to nebezpečné?

Mimořádnou událost předcházely vítězoslavné relace Státního atomového regulačního úřadu Ukrajiny o tom, že provedl analýzu a zajistil kontrolu ve všech fázích procesu – „od vývoje koncepčního řešení pro využití nové modifikace jaderného paliva v ukrajinských jaderných elektrárnách až po jeho uvedení do ostrého provozu“. Úřad ovšem zamlčuje, že jaderné palivo dodávané z USA na Ukrajinu představuje vážná technologická rizika, která podle odborníků s přechodem na plný provoz rychle porostou, a že je dražší než ruské. Jenže Američané za pomoci politických nástrojů urychleně vytlačují Rusko z ukrajinského trhu.

Americké palivové články dodávané na Ukrajinu se liší od ruských úrovní obohacení uranem–235: 3,48 – 3,82% oproti 3,99 – 4,38%, což přímo ovlivňuje jak kapacitu produkce tepla, tak dobu vyhoření celého článku, jakož i výrobní náklady.

Současně je u těchto palivových článků z produkce firmy Westinghouse známý problém s jejich deformací. Fakta o něm byla v minulosti opakovaně zaznamenána na ukrajinských jaderných elektrárnách, ale také všude tam, kde se snažili aplikovat americké palivo v reaktorech sovětského typu. Tak tomu bylo například v České republice, jejíž vláda v roce 2006 odmítla s firmou Westinghouse spolupracovat. A tento problém jinak vyřešit nelze, protože palivo je vždy pevně spjato s reaktorovou technologií, na což mnohokrát upozorňovali ruští jaderní vědci. Ovšem navzdory tomu ukrajinské úřady horlivě tleskaly „diverzifikaci zdrojů dodávek jaderného paliva pro ukrajinské jaderné elektrárny“.

Celá Ukrajina jako potenciální Černobyl

V současné době Ukrajina díky „mírovému“ atomu uspokojuje více než 50% svých energetických potřeb. Na Ukrajině jsou aktivní čtyři „apokalyptičtí jezdci“: jaderné elektrárny Zaporožská, Jihoukrajinská, Rovenská a Chmelnická. Dohromady mají celkem 15 energetických bloků typu VVER s celkovou kapacitou 13.880 MW. Pokud Američané přinutí Ukrajince, aby poháněli všechny tyto chátrající jaderné elektrárny svým nespolehlivým palivem, bude jen krůček k planetární katastrofě. Otázka přitom nezní zda, ale kdy se to stane, a jakým směrem bude v té chvíli foukat vítr. Četné signály, že se to blíží, jsou slyšet neustále: ten dnešní je pouze poslední v dlouhé řadě. „Poruchy“ při práci ukrajinských jaderných elektráren se staly samozřejmostí, stejně jako údajně plánované zásahy „preventivní údržby“.

Kontrolní hlášení o tom, že „lidem nic nehrozí, radiační pozadí zůstává nezměněno a fyzická ochrana pracuje v normálním režimu“, nevyvolávají důvěru – ani doma, ani v zahraničí. Znepokojující je nejen nepoctivost, ale i technický stav pohotovostních služeb na Ukrajině: v případě vážné havárie se vše budou snažit utajit do poslední chvíle.

Komentář: Nabízí se možnost svěřit dohled některé zahraniční bezpečnostní službě, třeba izraelské Magna BSP, jako tomu bylo v případě jaderné elektrárny ve Fukushimě (pozn. redakce – to je černý humor).

Není proto překvapivé, že odborný časopis Energy Research & Social Science vydávaný nizozemskou společností Elsevier předpovídá závažnou jadernou havárii v ukrajinské jaderné elektrárně v nadcházejících letech s pravděpodobností 80%. Nejnebezpečnější jsou podle časopisu Rovenská a Jihoukrajinská jaderná elektrárna. A jak vidíme, právě ty hodlají jako první nasadit rizikovou americkou technologii.

Jaké z toho vyvodit závěry?

Všechno naznačuje, že neustále se vyskytující technologické poruchy a havárie v ukrajinských jaderných elektrárnách povedou k tomu, že jednoho dne se kvantita změní v kvalitu a Ukrajina exploduje. Pokud si vzpomeneme na strašlivé škody způsobené Ukrajině, Rusku a Bělorusku černobylskou katastrofou v roce 1986, máme se na co těšit. Na likvidaci škod nyní dědické země SSSR postrádají zdroje. Černobylská havárie vedla k masivní radioaktivní kontaminaci půdy, zničení stovek měst, vesnic a usedlostí, k ozáření více než osmi milionů lidí, předčasné smrti desítek tisíc lidí a k celkové finanční škodě ve výši stovek miliard dolarů. Vážnou újmu utrpěli i západní sousedi Ukrajiny.

Takový osud, ať už dobrovolný, nebo nedobrovolný, připravují Kyjevu jeho američtí „přátelé“, kteří Ukrajině i jejím sousedům vnucují své smrtelně nebezpečné produkty. Člověk se zdráhá o tom vůbec přemýšlet, avšak tomuto dílu nesmí být ponechán samovolný průběh. Pro USA jsou Rusko, Ukrajina a Bělorusko ve skutečnosti totéž. Washington je vnímá jako jedno velké Rusko, jehož celkové oslabení je cílem americké zahraniční politiky.

Pokud se tedy na Ukrajině stane nový Černobyl, Rusko bude muset vrhnout své zdroje na likvidaci následků a stáhnout je z jiných naléhavých oblastí, čímž ztratí dynamiku při konfrontaci s USA na jiných frontách probíhající hybridní války.

Připravují tak Spojené státy americké pro Rusko rukama Kyjevské junty novou katastrofu po vzoru černobylské havárie?

Budeme jen přihlížet?

Komentář: O rizikovosti kombinace sovětské jaderné technologie s palivovými články Westinghouse se psalo hodně i u nás v souvislosti s JE Temelín [1], [2], [3]. Na Ukrajině se ovšem navíc nabízí právě šílená varianta sabotáže, na kterou doufejme nedojde, ale vzhledem k tomu, jak je ‘zajímavá’ z pohledu vedení hybridní války ze strany USA a Izraele, nelze ji vyloučit. Určitě není zbytečné doplnit ve své domácí lékárničce zásoby jódových tablet či Lugolova roztoku.

Lokatita JE Záporoží, největší evropská jaderná elektrárna

Zdroj: 1

loading...