Generál Mráz se probudil. Zima v Americe začne z ruského plynu

single-image

Vzhledem k chladnému počasí na severovýchodě Spojených států zkapalněný zemní plyn v USA za poslední týden zdražil o 40 %. Kvůli tomu nebylo výhodné prodávat LNG do Evropy a Asie, ani v rámci země. Nakolik je tento trend stabilní a proč je LNG z výrobny na Jamalu znovu nakládán a má být dodáván do zámoří, se dozvíte ve zprávě Sputniku.

Stihnout prodat poslední

Neradostná předpověď počasí, že zima v USA bude stejně studená jako v loňském roce, vyvolala nárůst velkoobchodních cen LNG. Zdá se, že zásoby plynu v podzemních zásobnících (UGS) nevydrží dlouho.

Nyní je objem paliva v amerických UGS na nejnižší úrovni od roku 2005: jen 90,5 miliard metrů krychlových. To je o 15 % méně než před rokem a o 16 % méně než je průměr za pět let.

Naléhavá potřeba dalšího množství modrého paliva ovlivnila ceny. V říjnu byla v hlavním americkém obchodním centru Henry Hub cena plynu v průměru 3,28 dolarů za mBtu (milion britských palivových jednotek), nyní 14. listopadu to bylo 4,8 dolaru.

Zásoby plynu obzvláště silně ovlivnil boom na asijském trhu: loni v létě se prodával asi za sedm dolarů za mBtu a tento rok je to přes 11 dolarů.
Takže i přes to, že výroba plynu ve Spojených státech vzrostla o přibližně 12 %, v zemi není prakticky žádné palivo, všechno bylo v zemi dohodnuto a prodáno.

Nyní ani export není nerentabilní: průměrná cena na asijských trzích je kolem 10,38 dolarů za mBtu a americký plyn s přihlédnutím k aktuálním cenám Henry Hub a dopravu bude stát minimálně 10,35 dolarů.




Navíc i na domácím trhu mohou americké plynárenské společnosti způsobit ztráty. Aby palivem byly zabezpečeny zamrzající severovýchodní státy, bude plyn zkapalněn v továrně Sabine Pass v Louisianě a přepravován po moři více než 3 000 kilometrů do terminálu v Bostonu, kde bude znovu přeměněn na plynný stav.

Dodávka je tak drahá, že je mnohem výhodnější importovat palivo ze zahraničí.

Nové staré chyby

Navzdory pokračujícímu proudu protiruských sankcí Washington pokračuje ve spolupráci s Moskvou v situacích, kdy to je výhodně. LNG vyráběný firmou NOVATEK na Jamalu je živým příkladem.

Samozřejmě Washington nekupuje přímo ruský LNG. Aby Američané nespadli pod vlastní omezení, využívají služby zprostředkovatelů, mezi nimiž je i francouzská Engie.

Podobná situace byla v minulé zimě. V lednu, kdy severovýchod země zasáhly anomální mrazy, Američané najali plavidlo od společnosti Engie, aby přepravili zásilku ruského LNG z Velké Británie. V letošním roce platí stejný režim.

„S tímto viditelným veřejným proudem negativu z Washingtonu v opačném směru se tam v Rusku úspěšně vysílal LNG. Nedávno se na americké pobřeží dostaly minimálně tři cisterny naplněné LNG z nalezišť Jamal LNG,“ uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Maria Zacharovová tento týden.

Čtvrtý tanker vyrazí do zámoří velmi brzy. Podle zpráv z médií bude v příštích dnech NOVATEK provádět překládku z ledovcového tankeru Arc7 Vladimir Rusanov do tankeru Pskov v Honningsvågu v Norsku.




Je velmi pravděpodobné, že poté bude ruský LNG přemístěn na jeden z tankerů stejné Engie (která má kromě svých vlastních plavidel právo na zpětné spalovací zařízení v bostonském Everettu) a bude dodán americkým spotřebitelům.

Někdo by měl zůstat v mínusu

Odborníci předpovídají zhoršení klima ve Spojených státech: zima bude chladnější a léto teplejší. Spotřeba elektrické energie a plynu se tak zvýší: v zimě pro vytápění a v létě pro výkonné klimatizační jednotky a chladničky.

Analytici vyjadřují pochybnosti, že v dohledné budoucnosti bude americký plynárenský průmysl schopen současně uspokojovat rostoucí domácí spotřebu a zvýšit vývoz. Proto mnohé projekty vývozu LNG, které byly dnes oznámeny, pravděpodobně zůstanou na papíře.

Polsko bude jednou z prvních obětí. Varšava a Washington nedávno podepsaly společné prohlášení o energetické bezpečnosti a dvě významné smlouvy o dodávkách LNG. První dává polské PGNiG právo nakupovat palivo přímo v závodě v Louisianě a poté je odesílat všem zákazníkům. Druhý zajišťuje dodávky do terminálu Svinoústí v Polsku pro domácí spotřebu.

Náklady na plyn v obou smlouvách jsou vázány na kotace na Henry Hubu, takže růst cen automaticky zvyšuje výdaje PGNiG. Pokud se zimní nedostatek plynu ve Spojených státech bude opakovat od roku k roku, Poláci budou muset nakupovat LNG se ztrátou a bez šance na náhradu nákladů.

Zdroj: 1




loading...