Francie využije „chytré“ kamery ke kontrole, kdo nosí roušky ve veřejné dopravě

single-image

Francouzská vláda byla obviněna z dystopických konstrukcí poté, co povolila použití sledovacích kamer, aby spočítala, kolik cestujících nosí roušky. (Foto: Flickr)

Nová vyhláška dala provozovatelům veřejné dopravy pravomoc používat k měření míry nošení masek v dopravě „inteligentní video“. Francouzský Úřad pro ochranu údajů CNIL uvedl, že „chytré“ kamery se budou používat v autobusech, metru a vlacích, aby „sledovaly“, zda jsou dodržována pravidla kvůli Covid-19 nařizující zakrývání obličeje.

Vláda však tvrdí, že kamery pouze zanesou do tabulek, kolik lidí nosí roušky, aniž by identifikovaly jednotlivce.

Zejména podobná iniciativa byla navržena už v prosinci, ale vláda tuto myšlenku odložila poté, co CNIL prohlásila, že riskuje „podkopání řádného fungování naší demokratické společnosti“ a že neexistuje jasný právní rámec, podle něhož by mohla být odůvodněna.

Agentura uvedla, že se rozhodla podruhé sledovací program schválit, protože vláda jasně uvedla jeho účel a že kamery nebudou „zpracovávat biometrické údaje“, a tudíž „nepředstavují zařízení na rozpoznávání obličejů“. (no, máme na to jen jejich slovo…)

Rozhodnutí se setkalo s ostrým odporem skupin za občanská práva. Organizace La Quadrature du Net, která hájí digitální svobody, dekret odsoudila jako „autoritářskou ofenzívu“. Skupina rovněž tvrdila, že sledování je jasným porušením francouzského práva, jakož i předpisů EU týkajících se zpracování osobních údajů.

Podobné pobouření se objevilo i na sociálních sítích, kde se objevilo několik komentářů včetně hashtagu „#BigBrotherIsWatchingYou“.

Jeden nezaujatý pozorovatel vtipkoval, že vláda se zřejmě horlivě snaží zajistit, aby lidé nosili roušky, ale neexistují žádné kamery, které by „odmaskovaly“ kapsáře, kteří se „hemží“ metrem.

Od začátku krize kolem Covid-19 zavedla Francie některá z nejpřísnějších opatření, která mají šíření viru omezit.

Francouzský prezident Emmanuel Macron v pondělí varoval, že restrikce by mohly být v nadcházejících dnech znovu zavedeny ve snaze omezit rostoucí míru nákazy virem Covid-19 ve Francii.

Zdroj: 1

loading...