Doněck: Nikdy nedošlo k takové koncentraci vojsk

single-image

Co říkají a myslí si v Doněcku o pověstech o velké válce přináší článek na ukrajinském webu strana.ua. (Foto: Youtube)

Abychom necítili hrozbu propuknutí vážných nepřátelských akcí v dnešním Doněcku, je nutné se úplně odpojit od reality. Je to však téměř nemožné: v mnoha částech města je slyšet dunění dělostřelectva. Nemůžete říci, že je stálé, ale je poměrně časté a pravidelně připomínají hrozbu. Zejména v přední linii Doněcku. A to zejména v noci, kdy je každý „dělostřelecký pozdrav“ vnímán zvlášť ostře.

Strana.ua publikuje vyprávění muže, který nyní žije v Doněcku, o tom, co si obyvatelé města myslí o možném zahájení velké války, o níž nyní politici hovoří na všech stranách.

Zahřívání tématu velké války se provádí primárně prostřednictvím médií. Toho je dost jak na ruských kanálech, tak na místních – důkazy o přístupu k alarmujícím událostem jsou popsány denně. Totéž se říká ve vedení „republik“. Například právě dnes „šéf DPR“ Denis Pušilin uvedl, že ukrajinská armáda má vše připraveno na útok na Doněck.

To vytváří extrémně nafouknuté pozadí sociálních médií. Velká důležitost je přikládána faktům o úmrtí místních obyvatel v posledních dnech . Diskutuje se o vzhledu dronů na přední straně, který přenáší válku do nové dimenze.

Oživují se obavy z léta roku 2014, kdy bylo letecké bombardování ukrajinskou armádou stále aktuální a obyvatelé Doněcku se obávali, že budou ve svých domovech jednoduše bombardováni. Jak si pamatujeme, hrozba ze vzduchu se poté rychle vypařila, ale nyní se vrátila.

Existují ústní zprávy o koncentraci vojsk – jak z ukrajinské strany, tak z ze strany republik. Říká se, že se ve městě objevili lidé kavkazské národnosti ve vojenské uniformě (nazývají se „Abcházci“).

Lidé jsou nervózní a obzvláště vnímaví začnou dělat opatření, která považují za prospěšná.

„Nikdy od roku 2014 nedošlo k takové koncentraci vojsk na obou stranách,“ odpovídá náš partner. Je pravda, že věří, že toto „předvádění svalů“ může mít čistě politické, demonstrativní pozadí. Demonstrace se ale může kdykoli proměnit ve skutečnou válku.

Na druhou stranu mnozí nevěří ve válku. Stávalo se, že v Doněcku stříleli mnohem silněji. A diskuse o nadcházející ofenzívě ozbrojených sil na Ukrajině také není nová – obnovují se každé jaro s nezáviděníhodnou pravidelností a nikam nevedou.

„Kolikrát se to stalo – ale všechno se omezilo na rozhovory,“ říká doněcký lékař Vladimír. „Dosavadní situace vypadá jako slepá ulička a na dlouhou dobu. Sankce. Takže k pověstem jsem velmi skeptický.“

Obecně je ale úzkost rozhodně vyšší než obvykle

Lidé jsou proto tak ochotní reagovat na pověsti, že například existují plány na evakuaci obyvatel frontových zón. Říkají, že místní úřady, mají taková řešení a jsou připraveny je v blízké budoucnosti zahájit. Nikdo v této věci neučinil žádná oficiální oznámení, ale diskuse o tom zní stále naléhavěji. Je to velmi podobné informačním „vycpávkám“ – ale zapadá to tak přesně do nálady veřejnosti, že se snadno získává důvěra.

Paralelní svět

Mezitím i na předních místech v těsné blízkosti jde život dál – trhy fungují, domy jsou pravidelně zásobovány vodou, plynem, elektřinou a pravidelně funguje doprava.

Kromě toho byla například před pár měsíci spuštěna nová autobusová trasa na Oktjabrskij, která konečně spojila vesnici s centrem Doněcku (do města se dříve dalo dojet pouze přestupem na nádraží).
 Obecně neexistuje žádný pocit spálené země, ačkoli staré destrukce a poškození jsou významné a viditelné.

A v centru města jsou restaurace, otevírají se nové kavárny, které mají dostatek návštěvníků. V nákupním centru „Doněck City“ proběhla dlouho ohlášená kampaň za spuštění nových obchodů v prázdných prostorách druhého patra, kde se počátkem léta roku 2014 zastavil život. S oteplováním v ulicích více aut – narazili jsme dokonce na černou limuzínu zcela nedůstojné velikosti. Centrum obecně jako obvykle žije svým vlastním životem a snaží se nevšimnout se blížící se hrozby.

Ale většina obyvatel Doněcku sleduje vývoj událostí s neskrývaným poplachem

Diskutují se informace o tom, že vojenský odvod byl poprvé v historii vyhlášen v „LPNR“. Nezáleží na tom, že plány odvodu jsou mikroskopické – v obou případech jen pár stovek lidí. Nejde o počet branců, který je považován za základní, ale o samotnou brannou povinnost. Skutečnost, že nikdy nebyl, ale nyní je. Nyní, s rostoucí hrozbou vážných nepřátelských akcí.

„Dříve říkali, že by bylo dobré kdyby všechno zůstalo jako v roce 2013. Nyní často říkají – ať se všechno vrátí alespoň tak, jak to bylo před covidem. Aby se demarkační linie otevřela a bylo možné navštívit příbuzné na kontrolovaném území a za důchody. Nikdo nečeká jen na nějaké velké průlomy. Hlavní nálada je, že to není horší, “
 říká místní podnikatel Dmitrij.

Zdroj: 1

loading...