Den D a den poté: Rusko odtajnilo dokumenty Jaltské konference z roku 1945

single-image

Ruské ministerstvo obrany na svých webových stránkách zpřístupnilo novou sekci věnovanou 75. výročí Jaltské konference, kdy se setkali vůdci tří zemí antihitlerovské koalice. Výsledky konference měly klíčový význam pro budování poválečného uspořádání světové bezpečnosti, zejména pro vytvoření OSN.

Jaltská konference se konala od 4. do 11. února 1945 a byla jedním ze setkání vedoucích představitelů SSSR, USA a Velké Británie během 2. světové války.

Zúčastnili se jí americký prezident Franklin Roosevelt, britský premiér Winston Churchill a sovětský vůdce Josif Stalin.

Nová sekce, která je založená na odtajněných dokumentech z fondů Ústředního vojenského archivu, je pokračováním činností ruského ministerstva obrany zaměřené na ochranu historické pravdy, činnost proti falzifikaci dějin a pokusům o revizi výsledků Velké vlastenecké a 2. světové války.

Dokumenty uvádí, jak síly sovětského Černomořského loďstva prováděly pečlivou a komplexní přípravu k Jaltské konferenci.

„Organizace zajištění bezpečnosti historického setkání vůdců spojeneckých zemí během války na území, kde nedávno probíhaly krvavé bitvy, vyžadovala závažnou přípravnou práci nejen k obnovení městské krajiny a infrastruktury,“ vysvětluje ruské ministerstvo obrany.

Je třeba poznamenat, že do vytvoření spolehlivé komunikace, vyčištění mořského pobřežního pásma a pobřeží od min, ochranu oblohy, pevniny a moře poblíž Jalty, pořádání oslav na počest setkání vysoce postavených hostů bylo zapojeno mnoho lidí, velitelství, zvláštních sil a jednotek ozbrojených sil.

Významná část dokumentů popisuje, jak byla Jalta chráněna před možnými pokusy o útok nepřítele. Tyto práce byly provedeny společně s armádami USA a Velké Británie.

Nová sekce také představuje exkluzivní, dosud nepublikované fotografie z konference.

„Návštěva Winstona Churchilla hory Sapun, výlet amerických námořníků na vyhlídkovou plošinu, společná hostina Britů a Američanů s hrdiny Černomořského loďstva. Z prezentovaných fotografií je jasně vidět, v jakém stavu po sobě nacističtí okupanti nechali rekreační město,“ uvádí resort.

Dokumenty k 75. výročí osvobození polské Varšavy

Ruské ministerstvo obrany také k 75. výročí osvobození polské Varšavy od nacistické okupace odtajnilo historické dokumenty.

Nový historický článek je založen na jedinečných dokumentech z fondů Ústředního archivu Ministerstva obrany RF. Obsahuje zejména výběr o varšavském povstání v září 1944.

„O silné německo-fašistické obraně, kterou Rudá armáda nabourala během osvobození Varšavy, vypovídají záběry z fotoalba operativního řízení 1. běloruského frontu. Album obsahuje unikátní fotografie průlomu obrany, důsledky útočné a dělostřelecké přípravy,“ uvádí ruské ministerstvo obrany.

Článek také obsahuje dokumenty o nacistických brutalitách v Polsku, o teroristických činnostech jednotek Zemské armády za frontou Rudé armády v Polsku, Bělorusku a Litvě v letech 1944-1945.

Ministerstvo obrany RF zdůraznilo, že cílem publikace je ochrana historické pravdy, boj proti falšování dějin a snaze o revizi výsledků 2. světové války.

Zdroj: 1

loading...