Britská univerzita čelí kritice za svůj plán instalovat památník Gretě Thunbergové

single-image

Švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová přitáhla pozornost veřejnosti tím, že vyzvala světové vůdce řešit „klimatickou krizi“, která je podle ní jednou z nejvážnějších výzev, kterým v současné době lidstvo čelí. (Foto: Youtube, TEDx)

Na University of Winchester ve Velké Británii se objevila vlna kritiky poté, co univerzita oznámila své rozhodnutí koncem března instalovat sochu Grety Thunbergové v životní velikosti.

Rozhodnutí postavit památník švédské mladistvé aktivistce se obzvláště nelíbil členům Sdružení univerzit a kolejí (Universtiy and Collages Union). Sdružení na svém Twitteru uvedlo, že se jim nelíbí rozhodnutí po několika letech šetření utratit 24 000 liber, což je přibližně 730 tisíc korun, za sochu Thunbergové.

Sdružení však vysvětlilo, že důvodem nesouhlasu není sama osoba aktivistky nebo její činnost, jedná se čistě o finanční stránku.

„Abychom v tom měli jasno, naše obavy se týkají výdajů a transparentnosti rozhodnutí univerzity, které jsou už delší dobu neprůhledné, nikoliv předmětu sochy,“ uvedlo sdružení.

Reakce na síti na sebe nenechaly dlouho čekat. Ukázalo se, že mnozí uživatelé sociálních sítí nepovažují zásluhy mladé aktivistky za dostačující na to, aby jí byl věnován památník.

Tady jsou reakce některých z nich:
„Socha vypadá živěji než předloha a pravděpodobně udělá více se svým životem,“ napsal jeden z uživatelů.

„Můžu také dostat památník? Také můžu křičet na boomery!!!“ uvedl další.

„Jaké naprosté plýtvání penězi,“ uvedl místní obyvatel Simon Dixon pro noviny Hampshire Chronicle.
„Totální plýtvání penězi. Zajímalo by mě, čí to byl nápad,“ přidává se další.

Objevovali se také lidé, kteří si například váží zásluh Grety. Nerozuměli pouze tomu, jak je univerzita propojena s mladou aktivistkou.

„Abych byl spravedlivý, Greta je pravděpodobně inspirativní pro současnou generaci studentů, vzhledem k tomu, že bude umístněná na univerzitě, nemyslím si však, že existuje její spojitost s Winchesterem. Sochy většinou stavějí na znak dlouhého a trvalého dědictví, ale s tímto to bude zkouška,“ uvedl další čtenář.

Přesto již pravděpodobně nic neovlivní osud sochy, která byla dokončena v polovině března a instalována by měla být 30. března. Autorkou sochy je Christine Charlesworth. Autorka už dostala obrovské množství pochval za svůj projekt.

Zdroj: 1

loading...