Bild: Ze 152 vrtulníků německé armády je bojeschopných pouze 20

single-image

Pouze 20 vrtulníků německého Bundeswehru je ve stavu bojeschopnosti, píše německý Bild. Z nich je 8 strojů typu Eurocopter Tiger a 12 dopravních vrtulníků NH90. Podle názoru zástupců Bundeswehru leží vina na výrobci – Airbus Helicopters. Experti zmiňují, že nízká bojeschopnost vrtulníků se odráží i na procesu přípravy pilotů. (FOTO: WIKIMEDIA)

V roce 2019 byl letový program pilotů strojů Eurocopter Tiger splněn pouze na 80 %, informoval Bild s odkazem na vnitřní dokumenty Bundeswehru.

Příčina spočívá v prověrkách, které zjistily nízkou úroveň bojové připravenosti: Podle informací za listopad minulého roku z 53 vrtulníků Tiger bylo ve stavu bojové připravenosti pouze 8. Co se týče dopravních vrtulníků NH90, tam z 99 strojů bylo k používání připraveno pouze 12.

Bild píše, že v Bundewehru obviňují výrobce strojů, kterou je společnost Airbus Helicopters. Podle názoru zástupců německé armády společnost není schopna plnit své povinnosti vyplývající ze smlouvy. V Bundeswehru přitom přiznávají, že část viny letí na samotných ozbrojených silách.

„Katastrofální úroveň bojové připravenosti vrtulníků Tiger ovlivňuje také i přípravu pilotů. Takový stav je nezodpovědný,“ cituje Bild slova experta německých zelených Tobias Lindner. Politik zmínil, že problém s Tigery je znám už dávno. Žádná opatření ovšem nebyla učiněna.

Zdroj: 12

loading...