Přední dodavatel velmi odolné oceli pro ponorky amerického námořnictva dodával desetiletí nekvalitní kov, jelikož jeden ze zaměstnanců společnosti falšoval výsledky laboratorních testů. Informovala o tom agentura Associated Press s odkazem na soudní dokumenty. (Foto: Wikimedia)
Uvádí se, že jde o společnost Bradken, která sídlí v Kansas City (Missouri). Podle amerického ministerstva spravedlnosti zaplatila společnost 10,5 milionu dolarů v rámci dohody o odložení soudního stíhání.
Ocelové odlitky dodávané společností se používají k výrobě trupů ponorek amerických společností Electric Boat a Newport News Shipbuilding. Zároveň se poznamenává, že námořníci byli v případě možných kolizí nebo jiných faktorů ve velkém riziku.
„(Společnost, pozn. red.) Bradken ohrožovala námořníky amerického námořnictva… Státní dodavatelé by se neměli smiřovat s podvody uvnitř svých organizací. A poté, co to zjistí, by měli být vůči vládě zcela upřímní,“ poznamenal státní zástupce Brian Moran.
Obavy z ruských ponorek
Dříve jsme uváděli, že útočné ponorky ruského námořnictva s jaderným pohonem třídy Jaseň-M jsou extrémně smrtící a americké námořnictvo má tak zjevně důvod k obavám. Takový názor vyjádřil zpravodaj časopisu The National Interest Mark Episkopos ve svém článku.
Jaseň-M představuje komplexní modernizaci, která zahrnuje všechny možné inovace během dlouhodobé pauzy mezi uvedením projektu 885 Severodvinsk do provozu a spuštěním ponorky Kazaň v roce 2017 na vodu. Navíc se testování poslední ponorky již blíží ke konci a Kazaň by měla být předána ruskému námořnictvu v prosinci tohoto roku.
Je známo, že ponorky Jaseň-M mají nižší akustickou signaturu, vylepšenou palubní elektroniku, kratší trup a rozšířený seznam používaných zbraní. Konkrétně loď s jaderným pohonem ponese novou řízenou raketu Kalibr-M s téměř dvojnásobným doletem. Ve srovnání s klasickým Kalibrem se jedná o 4,5 tisíce kilometrů oproti 1,5 až 2,5 tisíc kilometrů.
Jak poznamenal Episkopos, Jaseň-M patří do stejné třídy vysokorychlostních útočných ponorek jako americké ponorky třídy Virginia.
„Ovšem alespoň v jednom parametru ruský projekt rozhodně vítězí, a sice pokud jde o poměr ceny-kvality. Jedna sériová ponorka Jaseň-M nebude stát více než 1,6 miliard dolarů. A průměrná cena ponorky třídy Virginia bude činit kolem 2,8 miliard dolarů,“ píše autor.
Autor rovněž dodává, že rozpočet ruského námořnictva je menší než rozpočet amerického námořnictva, ale Jaseň-M přitom může být za danou cenu konkurenceschopná na světové úrovni.
Zdroj: 1