OSN přistižena při poslání 24 000 tun zamořené a shnilé „pomoci“ hladovějícím Jemencům

single-image

Od roku 2015 musela Jemenská celní správa a ochrana spotřebitelů buď poslat zpět, nebo zabavit více než 24 000 tun podpory určené pro spotřebu, které byly odeslány Světovým potravinovým programem OSN (WFP). Součástí této „pomoci“ bylo také 15 000 tun doplňkových potravin pro těhotné ženy a léky. (FOTO: PXFUEL)

Dne 6. listopadu odmítla Jemenská přístavní správa plavidlo ze Světového potravinového programu, které vezlo 10 000 tun bílé pšenice. Po inspekci si úřady všimly, že pšenice byla zamořena živým hmyzem. K podobnému incidentu došlo v únoru, kdy úřady zkontrolovaly zásilku od WFP obsahující 96 000 pytlů pšenice, která postrádala datum expirace nebo datum výroby.

Další mimořádně významný incident se odehrál v květnu 2019. V té době jemenské úřady objevily mrtvý hmyz uvnitř 8 miliónů kilogramů pšenice. V průběhu června byly úřady nuceny odmítnout téměř 130 000 pytlů bílých fazolí, které byly buď mokré, shnilé, nebo zamořené mrtvým hmyzem.

Mezitím se Organizace spojených národů pokoušela svalit vinu za své nevhodné zásilky na vládu v Saně, vedenou Ansarullahem alias hnutím Hútíů.

20. června OSN oznámila, že začne pozastavovat dodávky zásilek do Jemenu kvůli obvinění z odklánění pomoci. OSN tvrdila, že nemá žádný problém s vládou podporovanou Saúdskou Arábií podporovanou vládou v Adenu, která pravděpodobně nemá žádné problémy s distribucí shnilých potravin svým občanům.

WFP očekává, že pozastavení podpory ovlivní 850 000 lidí.

Jemen není jedinou krizí zasaženou nedbalostí OSN, pokud jde o zasílání nechutných zásilek. V roce 2016 byla OSN přistižena, když poslala prošlé potraviny do Somálska určené obětem ničivého sucha.

Jemen v současné době čelí nejhorší humanitární katastrofě na planetě a OSN neudělala nic, aby to zastavila. Podle nejnovější zprávy z portálu ReliefWeb, 80% obyvatel Jemenu – 22 milionů – vyžaduje naléhavou humanitární pomoc, aby přežilo, včetně potravin, vody a zdravotnických potřeb.

Pokud má Organizace spojených národů vážný zájem pomoci hladovějícím Jemencům, mohla by začít zrušením ničivé blokády, která změnila Jemen na otevřenou věznici podobnou Gaze.

Saúdy vedená, USA vynucená a OSN prominutá pozemní, námořní a letecká blokáda vážně omezuje veškerý dovoz, vývoz a tok pohybu. Všechny dodávky pomoci určené pro Jemen jsou nuceny přistát v sousedních zemích, jako je Džibutsko, aby čekaly na inspekci ze strany saúdskoarabských úřadů, zatímco potraviny hnijí po celé týdny nebo měsíce v horkém slunci.

Kvůli této blokádě v současné době čelí hladomoru 10 milionů Jemenců. Těhotné ženy, senioři, děti a pacienti s chronickými onemocněními také nesou hlavní tíhu blokády. Podle organizace Save the Children zemřelo na hladovění více než 85 000 dětí, zatímco nespočet dalších čeká na podobný osud.

To také neříká nic o nedostatku léků na záchranu životů u dětí, pacientů s rakovinou, dialyzovaných pacientů, diabetiků a těhotných žen. Nejméně 1,1 milionu těhotných žen je údajně podvyživených, s rizikem potratu a porozením mrtvého dítěte.

Blokáda je součástí strategie koalice vedené Saúdskou Arábií, jejímž cílem je použít hladovění a nemoci jako válečnou zbraň, která by Jemence porazila.

Zdroj: 1

loading...