Observatoř na Havaji odhalila děsivá fakta: Toto se ještě v dějinách lidstva nestalo…

single-image

Stoupající trend v atmosférické koncentraci oxidu uhličitého letos pokračuje i přes pokles emisí spojeného s opatřeními proti šíření koronavirus. Meteorologické observatoř na sopce Mauna Loa na Havajských ostrovech v květnu opět zaznamenala rekordní podíl tohoto skleníkového plynu v ovzduší. (Foto: CNRS)

Koncentrace CO2 bývá nejvyšší právě v pátém měsíci roku. Tentokrát podle amerických vědců dosáhla hodnotu 417,1 částice na milion, zatímco loni byl měsíční průměr necelých 415. List Washington Post napsal, že oxidu uhličitého je aktuálně v atmosféře nejvíce v dějinách lidstva a pravděpodobně také nejvíce za poslední tři miliony let. Meteorologové zaznamenali nárůst přesto, že v mnoha zemích bylo v souvislosti s bojem proti pandemii pozorované zpomalení emisí. Americký Národní úřad pro oceán a ovzduší (NOAA) a Scripps institut oceánografie ale vysvětlují, že tento pokles nekompenzuje značné sezónní výkyvy v koncentraci CO2, které jsou způsobeny reakcí rostlin a půdy na meteorologické faktory. 

„Zpráva, že reakce na koronavírusovú pandemii neměla větší vliv na úroveň CO2 lze lidi překvapí. Ale hromadění tohoto plynu je trochu jako skládka s odpadem. S tím, jak ho vypouštíme, se dále hromadí. Krize přinesla zpomalení emisí, ale ne takové, aby se to na Mauna Loa znatelně projevilo. Více bude záležet na tom, jakou trajektorií se vydáme v návaznosti na tuto situaci, „ prohlásil profesor Ralph Keeling ze Scrippsovho institutu.

Ústav uvedl, že růst hodnot registrovaných na Havaji by se zpomalil až po šesti až dvanácti měsících, kdy by emise oxidu uhličitého byly oproti normálu nižší zhruba o 25 procent. Mezinárodní tým vědců minulý měsíc publikoval studii, která pro tento rok předpovídá meziroční pokles emisí CO2 maximálně o sedm procent. 

Zdroj: energylivenews.com

loading...