NASA to podpořila: vědec z USA se pustil do hledání mimozemské inteligence

single-image

Profesor fyziky a astronomie Adam Frank z Rochesterské univerzity ve Spojených státech zahájil projekt zaměřený na hledání mimozemských civilizací, který je založený na odhalení technosignatur – známek rozsáhlé technologické aktivity viditelné ze Země. Uvádí to tisková zpráva na webu Phys.org. (Foto: Flickr)

Frank získal vůbec první grant NASA, který nebyl určen k vývoji rádiových zařízení, ale na projekt hledání mimozemské inteligence (SETI), související s technosignaturami. Vědec se domnívá, že mimozemská civilizace by od přírody měla produkovat velké množství energie pomocí stejných fyzikálních a chemických principů jako vědci na Zemi. Doufá, že se mu spolu s kolegy podaří vyvinout nové metody hledání technologicky vyspělé mimozemské inteligence.

Vědci budou zkoumat dvě možné technosignatury, které naznačují přítomnost rozumných tvorů na exoplanetě. Jedním z nich jsou solární panely, které lze detekovat pomocí spektra světla odraženého od nich, a druhým jsou znečišťující látky v atmosféře: metan, chlorfluoruhlovodíky a další plyny.

Vědec bude pokračovat ve výzkumu, včetně vývoje matematických modelů vývoje a úpadku technologické civilizace, klasifikace cizích civilizací podle množství energie, kterou používají, jakož i práce věnované možnosti odhalení hypotetické technologické civilizace, která na Zemi existovala v minulosti.

V roce 1995 dva vědci objevili planetu mimo sluneční soustavu, která se točila kolem hvězdy typu Země. Nález přinesl astronomům Nobelovu cenu. Od té doby se v katalozích objevilo přes 4 000 exoplanet, včetně těch, na nichž by mohl život potenciálně vzniknout. Aby však vědci mohli provádět cílené vyhledávání takových planet, musí určit, jaké jsou příznaky přítomnosti života v současnosti nebo v minulosti planety.

Zdroj: 1

loading...