Ruští kosmonauté na palubě Mezinárodní vesmírné stanice otestovali vysokorychlostní systém výměny informací se Zemí, který je nezávislý na USA, sdělil kosmonaut Alexandr Skvorcov. (Foto: Flickr)
V únoru se vrátil z ISS pilotovanou kosmickou lodí Sojuz MS-13 společně s Italem Lucou Parmitanem a Američankou Christinou Cookovou.
„Ruský segment má svůj vlastní širokopásmový komunikační systém. A měl jsem možnost ho vyzkoušet: obraz je úžasný, jako dobrá digitální televize, a hlasové zpoždění je velmi malé,“ uvádí materiál uveřejněný na webových stránkách Roskosmosu slova Alexandra Skvorcova.
„Nyní budeme mít svůj vlastní kanál pro přenos dat, to znamená možnost přenášet velké objemy telemetrických informací nezávisle na našich amerických kolezích,“ dodal.
V současné době se pro přenos velkého množství informací z ISS na Zemi a zpět používají americké geostacionární družice TDRS hlavně na placeném základě.
V listopadu 2019 Oleg Chimočko, první náměstek generálního ředitele společnosti Goněc, řekl Sputniku, že zařízení pro poskytování širokopásmového komunikačního kanálu ruského segmentu ISS se Zemí prostřednictvím reléových družic Luch-5 bylo dodáno na stanici a že normální provoz kanálu začne v roce 2020. Podle jeho slov bude rychlost v kanálu až 105 megabitů za sekundu.
V současné době má orbitální skupina geostacionárních družic Luch tři kosmické přístroje – Luch-5A, Luch-5B a Luch-5V, které byly vypuštěny do vesmíru v letech 2011–2014. V roce 2024 se plánuje spuštění satelitu Luch-5VM.