Zlato není jen výnosná investice, ale také ochranné aktivum, které je populární v krizi. Během karantény, která byla zavedena v souvislosti s koronavirem, pociťuje mnoho zemí deficit fyzického zlata. V této nelehké chvíli přišlo s výpomocí Rusko. Viceprezident Zlatého mincovního domu Alexej Vjazovskij o tom promluvil v rozhovoru pro Sputnik Mundo. (Foto: Fotolia)
„Když nastoupí pandemie nebo válka, zlato se začíná skupovat jako první. Nyní je nákup zlata problematický. Během karantény jsou zavřeny afinační závody, kde se zvyšuje ryzost zlata, jsou zavřeny mincovny, kde se razí zlaté mince, část bank a burz je také zavřena. Tudíž veškerá infrastruktura, včetně některých dolů,“ vysvětlil Vjazovskij.
Podle slov odborníka však Rusko, které má velké zásoby drahých kovů, zachraňuje světový trh se zlatem v situaci vážného nedostatku kovů.
„V Rusku se těží více než 300 tun za rok. (…) Naše zlato zachraňuje situaci. (…) Vláda dovolila producentům zlata přímo, a ne přes banky, vyvážet zlato do Evropy a obecně do celého světa. Především ho ale přivezli do Evropy, protože právě tam se nachází dva hlavní uzly, kam se zlato sváží – Londýn a Švýcarsko.“
Expert poznamenal, že v Evropě a Americe je velký nedostatek fyzického zlata, takže část zlata začali kupovat v Rusku. Ve Spojených státech pokračuje jedna z poboček mincovny vyrábět masky.
„V Rusku se cena zlata ještě zvýšila, protože se obchoduje v rublech. V souvislosti s tím ruské společnosti dobývající zlato nyní mají superzisky,“ vysvětlil.
Podle jeho slov je pro investory výhodné investovat do zlata, protože jeho cena neustále roste. Od začátku roku vzrostla v dolarech o 15 procent a v eurech ještě více.
Pokud jde o fyzické zlato, pak existuje několik způsobů, jak investovat: buď v prutech, nebo mincích. Soukromé osoby přitom investují zpravidla do mincí, protože v Rusku podléhá nákup prutů dalšímu zdanění. Expert také připomněl, že nákup šperků není investicí.
„Za prvé, nekoupíte přímo zlatý šperk ryzosti 999. Spíše bude v daném předmětu polovina zlata a zbytek budou slitiny. A za druhé, šperk bude mnohem dražší, než je jeho burzovní cena, marže v klenotnictvích bývá přibližně 100%, což znamená, že cena zlata by se měla zdvojnásobit po zakoupení náušnic, aby se vám vaše investice alespoň vrátila. Proto nákup šperků není investicí.“
Zlatou minci si lze podle Alexeje Vjazovského pořídit za burzovní cenu zlata plus 6 – 7 procent. Expert ovšem připouští, že existují období, kdy cena zlata klesá, proto doporučuje investovat po dobu tří let. „Pokud chcete vydělat, budete potřebovat dlouhý horizont. Pokud chcete spekulovat, nepotřebujete fyzický kov, jděte na burzu a obchodujte s futures na zlato.“
Také cizinci si mohou koupit zlaté mince v Rusku. Podle slov experta byly velmi populární mezi cizinci mince, které byly vydány u příležitosti Olympijských her v Soči a Mistrovství světa ve fotbale 2018 v Rusku.
Každá země má mincovnu a soukromé společnosti, které razí mince. Jednou z nejpopulárnějších zlatých investičních mincí je ta rakouská s motivem Vídeňské filharmonie. Australská zlatá investiční mince s motivem klokana je zase velmi oblíbená v Evropě a v Rusku.
Na Novém Zélandu, kde se točila série Pán prstenů, se razí mince s vyobrazením Prstenu moci. Existují také mince s drahokamy a dokonce se scénami z Kámasútry. V Kanadě existují také mince o hmotnosti jednoho gramu, které mohou být dobrým dárkem a začátkem investování do zlatých mincí, uzavřel v rozhovoru Alexej Vjazovskij.
Zdroj: 1