Blíží se silná sluneční bouře, bude vás bolet hlava a neusnete, varují ruští vědci

single-image

To budou erupce na Slunci, říkáme občas s nadsázkou, když se děje něco neobvyklého. Jenže erupce na Slunci skutečně mohou ovlivňovat náš život a dokonce naše zdraví. Zejména, pokud jde o erupci velmi silnou. Podle ruských vědců je jedna taková za dveřmi.

Sluneční předpověď Ruské akademie věd říká, že 18. března dojde k silné sluneční erupci, která bude mířit přímo k Zemi. Ta s největší pravděpodobností spustí také geomagnetickou bouři, což by mohlo způsobit velké problémy na elektrické přenosové soustavě a nejrůznějších zařízeních. Stejně tak by ale lidem mohla přivodit bolesti hlavy a nespavost. I tyto projevy podle vědců je potřeba očekávat.

Proč je tato erupce tak výjimečná? Vždyť jen letos půjde už o třetí podobnou erupci, která zasáhne Zemi. A to je teprve březen, do konce roku jich přijde ještě mnoho. Ty předchozí dvě byly každopádně slabší, tato bude mít velkou sílu, alespoň si to myslí Rusové. Mohla by, pokud by byla opravdu silná, poškodit i satelity na oběžné dráze, což by mohlo mít vliv například i na systém GPS.

NASA oproti tomu tvrdí, že bouře nebude nijak zvlášť silná, tedy rozhodně ne tak, aby to poškodilo satelity nebo zařízení na Zemi. Otázkou tedy je, jestli má pravdu NASA nebo ruská akademie věd. Každopádně každá solární bouře může být potenciálně nebezpečná. Neustále je zmiňovaná extrémní bouře z roku 1989, která polovinu kanadské provincie Quebec uvrhla do blackoutu. Podle NASA ale nic takového nehrozí. Přesto, pokud vás bude ten den bolet hlava, anebo budete trpět nespavostí, možná za tím bude stát aktivita našeho Slunce.

Zdroj: 1

loading...