„Tomáš Halík je anti-kompas. Když ukáže směr, je třeba se vydat přesně opačnou cestou.“ Zahradil dává na frak knězovi

single-image

Není to pouze šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek, komu vadí zvolení ekonomky Hany Lipovské do Rady ČT. Katolický kněz Tomáš Halík v její volbě vidí ohrožení demokracie a varoval před posílením proruské páté kolony v Česku. Podle europoslance Jana Zahradila je ale jeho litanie směšná.

Halík, jehož postoj zveřejnil portál FORUM 24, ve volbě tří nových členů Rady České televize vidí pokus zničit liberálně-demokratickou politickou kulturu. Především za problematické považuje zvolení Hany Lipovské, „protože její úzké spojení s Janou Bobošíkovou, komunistickou kandidátkou na prezidenta a zároveň souputkyní klausovských protievropských nacionalistů, vzbuzuje nepříjemné vzpomínky na televizní krizi a ostudnou pseudonormalizační ‚bobovizi‘ před 20 lety“.

„Stydím se za to, že tuto osobu pomohly do rady dosadit jisté církevní kruhy,“ poznamenal katolický kněz s odkazem na to, že jí nominovala Česká biskupská konference a pogratuloval jí i kardinál Dominik Duka.

Halík obvinil strany ANO, KSČM, SPD a Trikolóru z pokusu zničit liberálně-politickou kulturu a posunout zemi směrem, kam se vydalo Maďarsko a Polsko. Kromě toho varoval před velmocenskými ambicemi Ruska a Číny.

„To vše se děje v době, kdy velmocenská arogance Ruska a Číny, povzbuzená lokajským chováním našich vysokých politických představitelů a stále vzrůstajícími aktivitami jejich páté kolony v naší zemi, překročila už všechny meze,“ napsal.

„Právě ti, kteří nejhlasitěji volají po ‚suverenitě´ (izolaci) naší země vůči našim spojencům v EU a NATO, nejhorlivěji otvírají vrátka ruským a čínským zájmům na našem území a vyvoláváním nedůvěry vůči EU a povzbuzováním nesolidarity vůči našim spojencům nás vystavují intenzivnímu působení obou nedemokratických velmocí,“ pokračuje dále.

Podle něj se Česko nedokáže dostatečně bránit před ruskou propagandou a obvinil opozici, že není dostatečně akční. Vyzval proto ke vzniku nového subjektu.

„Pokud současná parlamentní opozice není dostatečně rozhodná, jednotná a akční, musí vzniknout nový schopný politický subjekt. Čas nazrál, nelze pasivně přihlížet ani ustupovat,“ uzavřel Halík.

Na tento komentář s ironií reagoval europoslanec ODS Jan Zahradil, který uvedl, že se škodolibě baví. Postoj Halíka srovnal s dřívějším příspěvkem na Twitteru předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Miroslavem Kalouskem, který kardinálu Dukovi vzkázal, že kvůli jeho podpoře Lipovské zvažuje vystoupení z katolické církve.

„V protestu proti této volbě sice Halík, na rozdíl od Kalouska, neplánuje opustit církev, zato však navrhuje založit ‚nový schopný politický subjekt‘. Ten člověk je takový anti-kompas. Když ukáže směr, je třeba se vydat přesně opačnou cestou,“ poznamenal Zahradil na Facebooku.

Dále se pozastavil nad tím, proč právě z trojice nových členů Rady ČT, kam byli zvoleni i moderátor Lubomír Xaver Veselý a novinář Pavel Matocha, vadí zrovna nejvíce Lipovská. Podle něj za tím mohou být obavy z toho, že udělá rozpočtovou revizi veřejnoprávní televize.

„Je pozoruhodné, že evidentně ne Xaver, ale Lipovská vzbuzuje největší hrůzu a odpor. Přičítám to tomu, že přece jen bude jako ekonomka schopná se ČT podívat do výdajových čísel, smluv s externisty, koprodukcí atd. A Bobo, ať je jaká je, jí dá návod, kde ta úzká místa hledat,“ napsal v diskuzi Zahradil.

Zdroj: 1

loading...