Prosadí právo šaría! Musíme bránit naši křesťanskou civilizaci. Islamisté mohou přijít i k nám, varuje Duka

single-image

Evropě hrozí, že se zde prosadí právo šaría, varoval kardinál Dominik Duka v rozhovoru pro portál Expres.cz. Podle něj je nutné za své ideály bojovat a bránit evropskou civilizaci, která stojí na židovsko-křesťanských základech. (Foto: Wikimedia)

Kardinál Duka v rozhovoru promluvil o ohrožení křesťanské civilizace radikálními islamisty. Reflektoval tak nedávné útoky ve francouzském městě Nice, kde terorista zaútočil na věřící v kostele, ale i útoky ve Vídni. Islámské radikály srovnal s pohany.

„Islámští fanatici spravedlnost nehledají, jde jim o vyvolání hněvu, zastrašení a jejich přístup má velmi blízko k dávným pohanským rituálům obětování, k naklonění božstva. Všimněte si, že islamisté mají podobný motiv jako dávní pohané: zabitím získávají příslib lepšího života po své smrti,“ promluvil Duka.

Islámští fanatici podle Duky svými útoky v kostelech chtějí rozvrátit základy evropské civilizace. Zvýšená bezpečnostní opatření přitom nebudou stačit. Církev musí donést totiž myšlenku, že bez ní by nebylo dnešní západní demokracie.

„Musíme si být vědomi, že je třeba bránit naši civilizaci, postavenou na židovsko-křesťanských základech. Prosme o dar rozumu, pro nás i všechny státní představitele, abychom společně dokázali účinně těmto útokům čelit,“ myslí si kardinál.

Kromě toho se radikálové pokouší vyvolat náboženskou válku. Přitom uznává, že islámu není terorismus vlastní. Jeho oběťmi jsou navíc často sami muslimové.

„Atentáty, při nichž atentátník zahyne, se zrodily ze symbiózy islámského fanatismu s ideologií kamikadze, ze symbiózy s terorismem nacistickým a bolševickým,“ vysvětluje genezi sebevražedných útočníků a dodává, že i mezi křesťany může vzplanout „přirozený hněv a touha pomstít naše mučedníky“.

Hrozba pro Evropu

Zároveň Duka dodává, že islámu je dána určitá výbojnost a že ze 114 súr koránu jsou dvě desítky z nich velmi netolerantní, až militantní.

„I papež František v jednom rozhovoru pro La Croix připustil, že některé násilné tendence z islámu vycházejí. S bagatelizováním islámského násilí na několik vyšinutých jedinců bych tedy byl opravdu velmi opatrný,“ upozornil Duka a připomněl islámské výboje ve středověku.

V tomto ohledu varoval i před rostoucím počtem muslimů v Evropě. S postupem času mohou totiž začít prosazovat právo žít podle vlastní pravidel. V tomto kontextu citoval beninského kardinála Bernardina Gantina.

„Ten o vyznavačích islámu řekl: Dokud jich je ve společnosti 5 procent, nejsou problémy. Když jich je 15 procent, začnou přicházet s požadavky, že by chtěli obsazovat svými lidmi určitá klíčová místa ve společnosti. A jakmile se dostanou na 25 procent, začnou jako zákon prosazovat právo šaría. V takovém případě se ale musíme rozloučit se všemi společenskými ‚výdobytky‘, jak nám je prezentuje současná nová levice, protože ty budou jako první ze společnosti odstraněny. Následně i se vším ostatním, co naši civilizaci činí takovou, jak ji známe dnes,“ uvedl.

Aby mohl islám fungovat po boku křesťanství, musí k tomu projevit ochotu a důsledně se distancovat od radikálů. Právě ta ochota ale podle Duky zatím schází.

„Zatím příliš mnoho snahy nevidím, jako spíše pokusy o podmanění si křesťanství. Ale ani neříkám, že změna není možná,“ míní.

Přitom varuje, že útoky mohou zastihnout i Česko, přestože nemá žádnou koloniální minulost. Svědčí o tom podle něj nedávné útoky ve Vídni, se kterými Češi po několik staletí sdíleli společný stát.

„Když se podobné útoky odehrály ve Francii, Španělsku či v Belgii, spousta lidí mi říkala, že je to jejich problém, že si to způsobili sami svou koloniální politikou. Nyní se ukazuje, že neměli pravdu: nás s Rakouskem pojí přes 300 let společného státu, Vídeň byla několik století naším hlavním městem, mezi koloniální mocnosti jsme nepatřili, a přesto jsme svědky islamistického teroru. Nechci strašit, ale vídeňské útoky vnímám jako útoky na celý středoevropský prostor, tedy i na nás,“ varoval kardinál.

Zdroj: 1

loading...