Známý český recidivista Jiří Kajínek na svém YouTube kanálu zveřejnil komentář k soudnímu rozsudku v kauze vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. V procesu vidí paralelu se svým vlastním případem, kdy zadavatel vraždy rovněž nebyl odsouzen, zatímco on dostal doživotí. Ale pro něj není všechno tak černobílé. (Foto: Youtube)
Slovenský soud počátkem září zprostil podnikatele Mariana Kočnera obžaloby ve věci vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Případ sledoval i Jiří Kajínek, který byl před více než třemi lety omilostněn.
„Víte, my neznáme podrobnosti. V mém případě jsem byl odsouzen na doživotí a zadavatel byl osvobozen, takže to je úplně stejná paralela. To je docela zajímavé, ne?“ uvedl známý recidivista ve svém videu na YouTube.
Kajínek kladl důraz na co, že zprostředkovatel vraždy Zoltán Andruskó vyměnil spolupráci s policií za nižší trest.
Připomeňme, že Andruskó byl prvním odsouzeným v kauze vraždy Jána Kuciaka. Minulý rok podepsal dohodu o vině a trestu a v samostatném líčení byl následně odsouzen k patnácti letům odnětí svobody.
„To jsou tihle svědci, kteří jdou něco dělat a potom chtějí nižší trest a jsou schopní obvinit kohokoliv z čehokoliv, jenom aby dostali nižší trest,“ myslí si.
Takový člověk, který pro nižší trest řekne cokoli, ztrácí podle Kajínka na důvěryhodnosti: „Jestli takový člověk začne spolupracovat s prokurátorem, tak je přece nad slunce jasné, že říká věci, které být pravda ani nemusí. Neříkám, že lže, ale stoprocentně sám sebe vyviňuje z toho případu a hází vinu na všechny kolem sebe a říká prokurátorovi, co chce slyšet!“ zdůrazňuje Kajínek.
Dále promluvil o situaci in dubio pro reo, která se odehrála na Slovensku. Jde o právní zásadu, která stanovuje povinnost soudu v případě, že má pochybnost, rozhodovat ve prospěch obžalovaného.
„Ale o tom právo je. Raději se má pustit devět pachatelů, než bez jednoznačných důkazů odsoudit jeden nevinný. Jestli státní zastupitelství, policie a prokurátor nedokážou shromáždit důkazy, které jednoznačně dokazují vinu, tak by soud člověka neměl odsoudit,“ myslí si a dodává: „Není to o tom, že bych se zastával zločinců, jen vám vysvětluji, jaké je právo, zákony, a jaká praxe ve skutečnosti funguje.“
A v této věci připoměl svůj případ: „Já jsem byl obžalovaný z vraždy, najmutí a objednání měl udělat Antonín Vlasák. Když začal soud věc prověřovat, soud nic takového neprokázal. Vlasáka soud osvobodil a vymyslel, že si jen objednal zastrašení a já že jsem nad rámec objednání udělal něco, co jsem ani udělal neměl, z vlastní vůle. Úplný výmysl, jen aby ten soud mohl odsoudit alespoň mě, když nemohl objednavatele,“ uvedl Kajínek.
Následně poukázal na další paralelu se svou kauzou, kdy v Kočnerově případu vynášela předsedkyně senátu Růžena Sabová rozsudek, s nímž sama jako soudkyně nesouhlasila.
„Pokud soud chce, využije cokoliv k tomu, aby vás odsoudil. A pokud vás nechce odsoudit, využije cokoliv, aby vás neodsoudil. Nikoho moc nezajímá, kde je pravda. Na Slovensku se dnes všichni strašně bouří, ale přitom není úplně jasné, zda Kočner udělal to, z čeho ho prokurátor obviňuje, protože to dokazuje člověk, který za to, že něco říká, chtěl nižší trest!“ zdůrazňuje Kajínek na závěr svého videa.
Soudní rozsudek v kauze vraždy novináře Kuciaka a jeho snoubenky Kušnírové
Připomeňme, že senát STS v Pezinku dne 3. září zprostil obžaloby Mariána Kočnera a Alenu Zsuzsovou v kauze vraždy novináře Kuciaka a jeho snoubenky Kušnírové. Obžalovaného Tomáše Szabó soud uznal vinným a vyměřil mu trest 25 let odnětí svobody.
K vynesení rozsudku došlo po osmi měsících a 22 jednacích dnech.
Podnikatel Marián Kočner, který si měl objednat vraždu novináře, tak vyvázl jen s peněžitým trestem ve výši 5 tisíc eur za nedovolené ozbrojování.
Prokurátor Úřadu speciální prokuratury se vůči rozsudku odvolal. Věc se tak dostane k Nejvyššímu soudu SR. Soudkyně v případě Mariana K. a Aleny Zs. v rozsudku odůvodnila, že nebylo prokázáno, že skutek, za který byli obžalováni, spáchali.
Zdroj: 1