V září oslavíme slavné výročí vítězství nad muslimy obléhajícími Vídeň, hlavního města tehdejšího habsburské monarchie. Málo se dnes ví, že Vídeň bránili nejen Rakušané, ale i tisíce Moravanů, Čechů a Slezanů. Málo kdo dnes také chápe, že pro muslimské vojevůdce byla Vídeň strategickým cílem jehož obsazením by muslimové získali další odrazový můstek pro expanzi do Čech a Německa. Je smutné, že Vídeň jenž ubránila pestrá směs statečných Evropanů pocházejících z různých evropských zemí, tak dnes je tato Vídeň dobrovolně vydávána rakouskými socialisty a lidovci do rukou muslimských imigrantů…
Považují za velice důležité, aby naši spoluobčané, a hlavně mládež, byli vzdělávání v naši slavné minulosti, která ukazuje, že ani po bitvě na Bíle hoře nebyli Češi, Moravané a Slezané žádní slaboši a zbabělci, ale i přes temné období naší minulosti dokázali bojovat za obranu a ochranu své vlasti.
Proto jsme vydal tyto knihy:
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683
Muž, o němž je tato kniha, je jedním z Čechů, kteří tvořili světové dějiny. Je víc než ostudné, že je dnes pro českou společnost neznámým hrdinou. Právě z tohoto důvodu se profesor Miltner rozhodl napsat jeho životopis, aby Čechům připomněl tuto významnou postavu světových dějin, na kterou Češi zapomněli. Hrabě Kaplíř byl jedním z nejvýznačnějších velitelů habsburské monarchie své doby a je jedním z těch, díky kterým se muslimské Osmanské říši nepodařilo dobýt Vídeň a pokračovat v dobývání Moravy. Naopak turecké šiky byly u Vídně poraženy a Turci od té doby již jen ustupovali. Je třeba si významné příslušníky našeho národa připomínat, abychom nejen my, ale i naši potomci věděli, co naši předkové se skromnými prostředky a v době slabosti našeho národa dokázali vykonat, a přispět tak k rozvoji a obraně evropské civilizace.
Obrana Vídně při obléhání Turky 1683
Po staletí jsme byli součástí Habsburské monarchie a bitva u Vídně patří k naší historii. Po vzniku Československé republiky se u nás však bohužel vytvořil jistý odpor vůči habsburskému období naší historie a tato doba byla záměrně přehlížena. Přitom se tehdy odehrála spousta událostí, ve kterých hráli Češi, Moravané a Slezané pozitivní a mnohdy i hlavní roli. Nejinak tomu bylo i v bitvě u Vídně, kde jak mezi obránci, tak mezi příchozími osvoboditeli bojovaly tisíce našich pradědů. Pravděpodobně nejznámějším představitelem této protiturecké aliance, která měla požehnání od samotného papeže Inocence XI., je polský král Jan III. Sobieski. Mezi hlavními vojevůdci protiturecké aliance byli však i velitelé našeho národa. Pevně věříme, že toto dílo pana profesora Imendörffera napomůže mnohým z vás poznat zapomenutá zákoutí naší minulosti a zároveň se více dozvědět o hrdinství našich předků, tak protikladnému ke zbabělosti mnohých dnešních Evropanů.
Marek z Aviana patron a štít Evropy – Životopis duchovního obránce Středoevropanů před islamizací
Tato skromná práce o životě a díle Karla Domenica Cristoforiho zvaného Marek z Aviana byla napsána k příležitosti oslav výročí bitvy u Vídně. Autorem je katolický kněz František Janovský. Marek z Aviana, Evropan, křesťan, v katolické církvi blahoslavený mnich řádu kapucínů. S respektem označován za strážného ducha Rakouska. Marek díky své duchovní a morální autoritě dokázal přesvědčit Němce a Slovany, aby zapomněli na vzájemné rozpory a odlišnosti a sjednotili se proti tureckému obléhání Vídně roku 1683. Také se zasloužil o udržení morálky mnohdy početně slabších křesťanských armád v bitvách s osmanskou armádou u Budapešti (1684–86), u Neuhäuselu (1685), u Moháče (1687) a u Bělehradu (1688). Čeští kapucíni na svých webových stránkách kapucini.cz o Marku z Aviana píší, že „po porážce islámu bojoval za jednotu mezi národy Evropy a za křesťanskou identitu evropského kontinentu“. Vojtěch Merunka, předseda Slovanská unie z. s. řekl: Tento prostý mnich se tak stal symbolem jednoty Evropy a úsilí za její duchovní záchranu. Činy Marka z Aviana nám všem připomínají, že někdy nestačí pouze výzvy k odsouzení toho či onoho, modlitby, slovní diplomacie a pokojné občanské protesty, ale že někdy je třeba jednat a sáhnout ke zbraním. Tohle je třeba jasně říkat našim politikům, kteří rozhodují o našem osudu.
Čeští obránci Vídně před Turky roku 1529
V naší společnosti si připomínáme husitské bojovníky, slavné legionáře z dob 1. světové války či československé vojáky zahraniční armády z dob 2. světové války, ale zapomínáme si připomínat i Čechy, Moravany a Slezany, kteří bojovali v neméně významných válkách. Ať již jde o druhou obranu Vídně proti Turkům roku 1683 nebo o první obranu Vídně proti muslimským nájezdníkům roku 1529. A právě tématu účasti českých vojáků na této první obraně Vídně se věnuje tato kniha, která je zatím jedinou v češtině dostupnou knihou na toto téma.