Expert prozradil, jak nás šmíruje Instagram a jak se tomu vyhnout

single-image

Instagram dostává souhlas na sbírání údajů o našem chování uvnitř aplikace od momentu registrace, je toho však ještě více. (Foto: Flickr)

Neúmyslně totiž povolujeme aplikaci, aby nás pozorovala pořád, a dokonce se s ní dělíme i o kontaktní údaje našich přátel. Takových podobných fíglů zná aplikace spoustu, ale s některými je možné se popasovat.

Jak na to uvedl agentuře Prime ředitel společnosti IT-Rezerv Pavel Mjasojedov.

Aplikace dostává přístup k osobním údajům, jakmile poprvé označíme lokalizaci fotografie nebo povolíme aplikaci vyhledávat zaregistrované uživatele, kteří jsou na našem seznamu kontaktů v telefonu.

Instagram je jednou z nejpopulárnějších sociálních sítí na světě. Podle různých odhadů představují příjmy aplikace miliardy dolarů ročně. Klíčovým zdrojem příjmů společnosti je reklama, na kterou se díváme, když si prohlížíme novinky.

Mjasojedov se domnívá, že Instagram je mezi poskytovateli reklamy natolik oblíbený kvůli vysoké míře individuálního zacílení uživatelů při poskytování určitého obsahu.

„Stručně řečeno, aplikace dobře zná vaše zájmy a ví, co i v jaký moment nám ukázat nebo nabídnout. Takové přizpůsobení naším zájmům je možné díky složitým algoritmům, které síť využívá při analýze chování uživatelů,“ vysvětluje expert.

Není žádným tajemstvím, že Instagram spadá pod společnost Facebook, z čehož plyne, že údaje volně kolují mezi těmito sociálními sítěmi.

„Detailně zkoumány jsou nejen vaše zájmy, ale dokonce i to, jak rychle provádíte akce uvnitř aplikace. Geolokace a údaje ze senzorů pohybu jsou také zohledňovány. Kupříkladu, milovníci aktivního odpočinku dostávají více reklamy spojené se sportovním zbožím nebo službami,“ uvádí Mjasojedov.

Když vám v aplikaci vyskočí okno, pozorně si pročtěte, co je tam napsané předtím, než dáte svůj souhlas.

Expert radí odstranit stažené kontakty a zakázat aplikaci přístup ke geolokaci. Při prohlížení reklamy si povšimněte menu, a vyberte možnost nahlásit nežádoucí obsah.

„Samozřejmě, že tato opatření nevyřeší problém úplně, ale zmenší zásah sociální sítě do vašeho osobního života,“ dodal na závěr expert.

Zdroj: 1

loading...