Nedávno vydané soudní dokumenty ukázaly, že Federální úřad pro vyšetřování (FBI) může šifrované zprávy v aplikaci Signal zachytit. (Foto: Wikimedia)
Federální úřady vlastní určité nástroje pro přístup k těmto šifrovaným korespondencím, uvádí dokumenty. Tato aplikace pro zasílání zpráv si nedávno získala popularitu díky krokům společností BigTech zaměřených na omezování svobody projevu.
Dokumenty podané ministerstvem spravedlnosti se týkaly nedávného případu obchodování se zbraněmi ve státě New York. Obsahoval screenshoty zpráv ze Signalu mezi podezřelými diskutujícími o nelegálním obchodování se zbraněmi a o pokusu o vraždu. Metadata doprovázející snímky obrazovky naznačovala, že korespondence byla dešifrována na příslušných mobilních telefonech.
Zašifrované zprávy odeslané z iPhonů s nainstalovanou aplikací Signal mohou úřady skutečně zachytit. Tyto zprávy však lze zachytit pouze pokud je mobilní telefon v režimu „částečné AFU“ – AFU znamená „po prvním odemčení.“ Odhalení dokumentů potvrzuje, že zranitelnost takzvaných aplikací pro šifrované zasílání zpráv umožňuje narušení ochrany soukromí.
iPhony v režimu AFU jsou náchylnější k extrakci dat. To také usnadňuje přístup ke zprávám Signálu z federálních úřadů a dalších bezohledných stran. Jak zranitelný je telefon vůči hackerství nakonec závisí na tom, jak aktuální je jeho operační systém.
GrayKey a Cellebrite jsou dva nástroje využívané FBI k obcházení šifrování, ale zůstává nejasné, jaký konkrétní program pro přístup ke zprávám federální agentura použila. Ruský expert v kybernetické oblasti však předpokládal, že FBI mohla pro operaci použít GrayKey. Zakladatel společnosti ElcomSoft Vladimir Katalov uvedl, že GrayKey „používá některé velmi pokročilé přístupy využívající hardwarové chyby v zabezpečení.“
Investigativní novinář však řekl, že zranitelnost aplikace Signal není chybným nebo narušeným softwarem. Yasha Levine uvedl, že chyba, kterou FBI využívá k dešifrování zpráv byla záměrnými zadními vrátky pro vymáhání práva. Novinář varoval, že Signal „není tvůj přítel,“ protože byl vytvořen Ústřední zpravodajskou službou (CIA).
Levine pokračoval: Signal během čtyřletého období získal z federálních zdrojů financování nejméně 3 milionů dolarů – mlčením vývojáře aplikace Open Whisper Systems a jejího zakladatele Moxie Marlinspika navzdory. (Související článek – Signal je úkon vlády https://www.naturalnews.com/2021-01-20-signal-is-a-government-op.html)
Zranitelnost Signalu přidává na popularitě konkurenčnímu Telegramu
Signal není jediná messenger aplikace, která si uprostřed cenzury BigTechu získává popularitu. Aplikace Telegram pocházející z Ruska se rovněž prosazuje. Obě tyto aplikace zaznamenaly stálý nárůst počtu stažení na Google Play i v Apple Store. Stále více uživatelů se WhatsApp, který vlastní Facebook, vyhýbá.
Společnost Sensor Tower zabývající se analýzou mobilních aplikací v lednu 2021 uvedla, že společnost Signal zaznamenala během týdne od 5. ledna do 12. ledna 17,8 milionu stažení. To představovalo více než 60ti procentní nárůst počtu stažení, přičemž předchozí týden zaregistrovalo 285 tis. stažení. Telegram mezitím zaznamenal během týdne od 5. ledna do 12. ledna 15,7 milionů stažení – téměř dvojnásobek oproti 7,6 milionu stažení, který zaregistroval týden předtím.
Náhlý nárůst stahování pro šifrované zasílání zpráv obou aplikací nastal uprostřed nepokojů v Kapitolu 6. ledna. Tedy dva týdny předtím, než začal Joe Biden oficiálně sloužit za prezidenta USA. Útoky pod falešnou vlajkou zanechaly pět mrtvých, včetně policejního kapitána.
The New York Times uvedl, že se 25 milionů nových uživatelů po nepokojích v Kapitolu připojilo k Telegramu. Tento krok byl spuštěn masivními čistkami na Twitteru a Facebooku těch uživatelů, které považovali za součást nepokojů či na ty uživatele, kteří podle nich podněcovali násilí nebo šířili dezinformace. Zakladatel Telegramu Pavel Durov to nazval „největší digitální migrací v historii.“
Durov již dříve uvedl, že aplikace, kterou vytvořil „nikdy nepodlehla tlaku ze stran úředníků, kteří po Telegramu vyžadovali provedení politické cenzury.“ (Související: CNN, NBC a New York Times chtějí zničit šifrované aplikace pro zasílání zpráv jakými jsou Signal a Telegram. https://www.naturalnews.com/2021-01-20-cnn-nbc-ny-times-destroy-signal-telegram.html)
Analytička dezinformací Nina Jankowicz z nestranícké výzkumné skupiny Wilson Center poznamenala: „Existuje skutečný nátlak mezi lidmi [aplikace šifrovaných zpráv] používající … a lidmi, kteří je využívají k podkopávání demokracie. Vidíme stejnou otevřenost a propojení jaké používají demokratičtí aktivisté prospěchářsky zneužívaní extremisty.“
Vzhledem ke zranitelnosti Signalu a vynuceným zásahům zákona se Telegram prozatím jeví jako lepší platforma svobody projevu.
Navštivte https://surveillance.news/ a přečtěte si o nedostatcích Signalu a dalších údajně soukromých messenger aplikací více.
Napsal Ramon Tomey
Zdroj: 1