Ve Spojených státech se prováděly tajné výcvikové vzdušné bitvy se sovětskými stíhacími letouny. O svých dojmech promluvil účastník těchto cvičení, který pilotoval F-15 a postavil se proti MiG-23. (Foto: Wikimedia)
Jak píše server Popular Mechanics, během studené války americké letectvo získalo několik sovětských stíhacích letounů na výcvikové účely. V 60. letech minulého století si je CIA zakoupila nebo půjčila od takových zemí, jako jsou Izrael, Čína, Egypt a Indonésie. Poté se letadla převelela do amerického letectva.
Odborníci tak přeložili provozní pokyny a vyškolili nejlepší piloty na obsluhu neznámých strojů. Malá flotila sovětských stíhaček byla dokonce spojena do samostatné letky ve státu Nevada.
Když piloti zvládli lety na těchto letadlech, začali se účastnit výcvikových bojů s americkými stíhacími letouny. Cílem pak bylo současně nastudovat sovětská letadla v akci, identifikovat jejich výhody a nedostatky a najít způsoby, jak je porazit.
A právě takového výcviku se účastnil bývalý pilot F-15 Paul Woodford. Ten promluvil o tom, že bojoval ve vzduchu s MiG-23, kterého označil za „překvapivě hbitý a drsný letoun“. Sovětské letadlo se také ukázalo jako velmi nenápadné kvůli malé velikosti. Obtížné bylo pro amerického pilota také zacílení.
Podle slov amerického pilota mohl MiG-23 letět na přídavné spalování asi dvacet minut. „Bylo to napjatých 20 minut,“ zavzpomínal Woodford.
Publikace dále uvádí, že pro americké piloty nebylo úplně snadné na MiG-23 létat. Sovětské stíhačky přitom mohly efektivně provádět vysokorychlostní útok pod velkým úhlem, a poté velmi rychle odletět.
„Odletěl od nás tak jako nic jiného, co jsem předtím a ani potom neviděl. Pokud máte raketu, je lepší ji vypustit rovnou, protože za sekundu zrychlí a opustí cílovou oblast, a myslím si, že to byla ta hlavní lekce. Na světě nebude nikdy dost paliva, aby se povedlo dohonit MiG-23, který odlétá,“ dodal.
Zdroj: 1