Velká pozornost se opět strhla nad epidemiologem Romanem Prymulou, nyní za tím však nestojí jeho odbornost v protikoronavirovém boji. Prymula si totiž v červnu založil živnost na výrobu zdravotnických potřeb a materiálů. Kritici v tom vidí střet zájmů. (Foto: Youtube)
Vládní zmocněnec pro vědu a výzkum Roman Prymula má od června v živnostenském rejstříku zapsanou i výrobu zdravotnických potřeb a materiálu, což některým kritikům vadí.
© FOTO : ÚDAJE Z VEŘEJNÉ ČÁSTI ŽIVNOSTENSKÉHO REJSTŘÍKUVýřez z veřejné části Živnostenského rejstříku Romana Prymuly
Nové oprávnění se v Prymulově živnostenském rejstříku objevilo 17. června, což je pár týdnů po jeho odchodu z pozice náměstka ministra na ministerstvu zahraničí. Prymula se však brání, že nic nevyrábí.
„Já jsem si ty živnosti založil po odchodu z ministerstva, kdy jsem chtěl odejít do privátní sféry. Žádný zdravotnický materiál nevyrábím. Nevyrábím nic. Mám to proto, abych mohl třeba přednášet,” uvedl Prymula pro TN.cz.
Aktuálně Prymula vykonává funkci vládního zmocněnce pro vědu a výzkum na Úřadu vlády. A jako poradce má stále určitý vliv na protiepidemiologická opatření. A to se nelíbí kritikům.
Bývalý šéf TOP09 a současný předseda pražského zastupitelského klubu Prahy Jiří Pospíšil v tom vidí problém.
„Pokud pan Prymula opravdu vyrábí zdravotnické prostředky a do toho ještě obchoduje se státem, tak to podle mého názoru je střet zájmů. Je obtížně přijatelné, aby člověk, který rozhoduje o karanténních opatření a nošení roušek, současně tyto výrobky vyráběl a distribuoval,” uvedl pro server Pospíšil.
Podobný názor má i předseda Pirátů Ivan Bartoš, který mluví o střetu zájmů.
„Pan Prymula by si měl rozmyslet, jestli je podnikatelem ve zdravotnictví, nebo vládním zmocněncem, obojí dohromady je střet zájmů. Připomeňme si, za jakých okolností skončil ve funkci ředitele fakultní nemocnice v Hradci Králové, kdy byl z důvodů střetu zájmů odvolán tehdejším ministrem zdravotnictví,” uvedl pro Novinky Bartoš.
Zdroj: 1