USA připravují smlouvu o těžbě nerostných surovin na Měsíci bez účasti Ruska

single-image

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa připravuje návrh nové mezinárodní smlouvy o těžbě nerostných surovin na Měsíci, do níž se plánuje zapojit řadu zemí, přičemž v počáteční fázi mezi nimi nebude Rusko, oznámila agentura Reuters s odvoláním na zdroje obeznámené s připravovaným dokumentem.

Podle informací agentury předpokládá dohoda, která dostane název Artemis Accords, vytvoření „bezpečnostních pásem“ kolem budoucích měsíčních základen s cílem „zabránění poškození nebo zasahování ze strany konkurujících zemí nebo společností, které pracují v bezprostřední blízkosti“. Dokument má kromě toho poskytnout společnostem, které těží nerostné suroviny na Měsíci, právo stát se majiteli těchto zdrojů.

Agentura upřesňuje, že američtí úředníci v nejbližších týdnech plánují dohodu oficiálně projednat s takovými zeměmi, jako je Kanada, Japonsko, členské země EU a také SAE. Rusko mezi nimi v počáteční etapě nebude, což je spojeno s tím, že, jak podotýkají zdroje agentury, Pentagon stále častěji pohlíží na Moskvu jako na nepřítele kvůli údajně „hrozivým“ manévrům ruských družic.

Přitom, jak zdůraznil jeden ze zdrojů agentury, nejde o jakési „územní nároky“.

„Ta myšlenka spočívá v tom, že když se chcete přiblížit k místu, kde pracují jiní a zřídili kolem tohoto místa bezpečnostní pásmo, musíte se s nimi předem spojit, poradit se a zjistit, jak to můžete udělat bezpečně pro všechny,“ vysvětlil zdroj.

Trumpův záměr těžby zdrojů na Měsíci

NASA v minulém roce informovala o projektu měsíčního programu Artemis, který se bude skládat ze tří etap. Ta poslední předpokládá výsadek astronautů na Měsíci. Výnos prezidenta USA Donalda Trumpa vyhlásil právo na těžbu přírodních zdrojů na přirozené družici Země a případnou mezinárodní spolupráci v tomto procesu. 

„Američané mají mít právo na komerční průzkumy, těžbu a využití přírodních zdrojů v dálném vesmíru v souladu s patřičným zákonodárstvím. Vesmír je zákonodárně a fyzicky jedinečnou doménou lidské činnosti, a Spojené státy ho nepokládají za všeobecné vlastnictví,“ uvádí se v tiskové zprávě Bílého domu, která vyhlašuje právo Spojených států na těžbu kosmických zdrojů.

Dokument vyvolal kritiku ze strany Ruska. Náměstek generálního ředitele Roskosmosu pro mezinárodní spolupráci Sergej Saveljev uvedl, že v historii už byly příklady, kdy se jedna země rozhodla začít obsazovat území ve svém zájmu. Podle Roskosmosu navíc tyto „agresivní plány faktického záboru území jiných planet jen stěží podnítí země k plodné spolupráci“.

Zdroj: 1

loading...